В условията на икономическа криза, България много добре разбира, че основният поток инвестиции не може да дойде от Европейския съюз, затова руският капитал става все по-важен за нас. С тези няколко думи може накратко да бъде преразказано интервюто, което българският министър на финансите Симеон Дянков е дал за смятания за официоз на Кремъл вестник „Росийская газета”.
Въпросите към министър Дянков, който „приятно учудил кореспондента на „РГ” с желанието си да говори откровено за проблемите”, засягат в частност икономическата ситуация в ЕС и България, както и състоянието на отношенията между страната ни и Русия.
Българският финансов министър изтъква, че докато в Европа се отнасят с предпазливост към потенциалните руски инвестиции, България е отворена за тях и действащото българско правителство, „за разлика от предшествениците си”, иска да привлече колкото може повече руски капитали в икономиката на България. Затова и кабинетът разбира, че България „на свой ред трябва да осигури добри условия за инвеститорите” от Русия
„Ние не делим капиталовложенията на инвестиции от Русия и, примерно, инвестиции на страни от Евросъюза. Още повече, че ние много добре разбираме, че в условия на криза не може България да разчита на обилни инвестиции от Европейския съюз. Затова руският капитал е все по-важен за нас”, разяснява позицията си „пляскащият - руснаци” български финансов министър.
Пред „РГ” Симеон Дянков разяснява и вижданията си края на икономическата криза, като според него през 2013 г. Еврозоната ще престане да е „риск номер едно”, което място ще бъде заето от САЩ, „вината за което ще е на американската данъчна политика”.
Финансовият ни министър допълва, че основният проблем пред страните от Европейския съюз, в условия на криза е генерирането на икономически ръст, на което България „е намерила отговор” с реформи, като тази на пенсионната система от 2011 г.
Вицепремиерът настоява няколкократно по време на интервюто, на огромното значение, което отдава сегашното правителство на България на затоплянето на отношенията с Русия и „поправяне на грешките, допуснати последните 20 години”.
Сред усилията, полагани от кабинета Симеон Дянков посочва правителственото решение от март 2012 г. да разреши свободен достъп до страната ни на руските граждани, които притежават многократна шенгенска виза, без да им трябва специална българска.
Българският вицепремиер подчертава също така необходимостта от създаването на условия, които да превърнат Русия „по-привлекателна за българи”, които проявяват огромен интерес към страната, но са възпрепятствани от високите цени на пътуванията.
На заключителният въпрос на „РГ” дали строителството на газопровода „Южен поток”, към който се присъедини и България миналата година, ще се отрази и по какъв начин на двустранните отношения, Симеон Дянков отговаря, че тръбопроводът е отличен пример за това как може да се работи по съвместни проекти.
„Това е качествено сътрудничество. За разлика от други споразумения, подписвани от предишни български правителства. Да вземем за пример АЕЦ „Белене” … толкова лошо разработени проекти слягат негативен отпечатък върху българо-руските отношения”, завършва Симеон Данков.