Кабинетът въвежда нова мярка за борба с младежката безработица – дуалното обучение, което ще позволи на учениците да се квалифицират, докато работят. Обучението във фирма може да продължи от две до четири години.

Дуалното образование е начин за подготвяне на добри специалисти, но за да стане факт са нужни законодателни промени. Част от тях вече са в ход.

„Тези ученици ще могат да работят, ще могат да имат заплата, ще имат осигуровки и това ще даде възможност на тези, които искат да учат, да продължат да учат, без да зависят от социалният статус на семейството си”, обясни министърът на образованието Анелия Клисарова.

Над 60 % от фирмите в България срещат сериозни проблеми в намирането на добри специалисти. В същото време младежката безработица остава висока.

В един от заводите за бяла техника от няколко години работи център за обучение. В началото кандидатствали по 70 души, а днес за 12 места се борят 1000 младежи.

„Нашите кандидати са от обикновени гимназии и от технически профилирани гимназии. Те се обучават в професията машинен техник, първите шест месеца са в учебен център, а вторите шест месеца - в производството”, обясни управителят на завода Герхард Грубер.

25-годишният Станислав Димов е от младежите, които трупат опит в практиката. Завършил е техникума по електоретхиника и продължава в Техническия университет в Пловдив.

„В университета имахме една фреза с ЦПУ, където един единствен път са ни я пускали и то друг човек, а друго е да докоснеш машината, да работиш на нея, да видиш как се случват нещата”, разказа студентът.

Дуалното обучение може да бъде приложено в българската образователна система не по-рано от следващата учебна година.