Регионалното министерство и Агенция „Пътна инфраструктура” поканиха учтиво фирмите, които се занимават с поддръжката и зимното почистване на пътищата, да намалят цените на услугите си. В писмо, изпратено до всички 30 компании, с които има подписани договори, е отправен апел да направят свое предложение.
Във ведомството очакват отговори до 23 март, а няколко дни след това могат да започнат преговори по новите условия. Към тях ще бъде приложен и анализ на експерти от Агенция „Пътна инфраструктура” и областните пътни управления.
Очакванията са стойността на услугата да падне. „Надявам се да вървим в посока намаляване на цените. Имаме вече неофициални индикации, макар и не много, за да вярваме, че ще можем да постигнем договореност и да намалим част от цените в тези региони, в които те са най-високи”, заяви за Агенция „Фокус” регионалният министър Лиляна Павлова.
Кампанията за доброволно сваляне на цените идва само няколко дни след като стана ясно, че има драстични разлики в платените суми за снегопочистване в различните райони на страната. Данните на АПИ показаха, че "най-много сол" е хвърляна в Плевен и Кюстендил.
Тя допълни, че са направени анализи на това как фирмите са се справили с почистването, които са довели и до съответните санкции. В дългосрочен план се коментира какви са цените в договорите, как се изпълняват и какви са условията в тях.
От областните пътни управления пък трябва да докладват дали все още е актуално ценообразуването, тъй като някои от договорите са сключени преди две години.
Молби валят и от пътната агенция. Председателят на Управителния съвет инж. Лазар Лазаров също е изпратил писмо до фирмите с молба за намаляване на договорените единични цени за текущ ремонт и зимно поддържане на републиканските пътища.
Искането бе обосновано от икономическата ситуация в страната и ограничения бюджетен ресурс за ремонт. От АПИ се позовават на Закона за обществените поръчки, според който страните по договора могат да го изменят по изключение при предложение от страна на изпълнителя.
БСП обвини пътните институции в корупция
На фона на държавната молба левицата застана в обвинителна позиция. Според тях договорите за зимно поддържане облагодетелстват близки до властта малък брой фирми и струват на държавата два пъти по-скъпо, отколкото сключените от предишното правителство.
Депутатът от БСП Димчо Михалевски заяви, че „похабените” пари от кабинета „Борисов” ще възлязат на около 100 милиона лева за четири години. Червените заговориха и за корупция. Според тях формално договорите са направени законово, но не защитават интереса на обществото и данъкоплатеца.
От левицата настояха Сметна палата и Държавна финансова инспекция да се самосезират и да подготвят подробни доклади доколко ефективно, ефикасно и целесъобразно АПИ и МРРБ са спазили общия интерес.