Държавата харчи годишно със 100 милиона лева по-малко за болнични, откакто работодателите плащат за първите три дни. Мярката беше въведена през 2010 г. първоначално като антикризисна. От догодина обаче ще стане постоянна.

Така първите три дни от болничния лист ще продължат да се поемат от работодателя - в размер на 70 процента от заплатата.

Това спестява годишно на Осигурителния институт около 100 милиона. През 2009 г. той е изплатил близо 2 милиона и 900 хиляди обезщетения за болест. През 2011 г. броят им е с половин милион по-малко. Ефектът за тази година се очаква да са е същият.

Преди въвеждането на мярката първият ден от болничния се плащаше от работодателя, а от втория щафетата поемаше НОИ. Сега обаче шефът плаща за повече дни, а работникът получава по-малко пари.

Причината е, че за първите три дни се изплаща по-малък процент от заплатата спрямо преди. Ситуацията ще е същата и догодина.

Мотивите на държавата антикризисната мярка да се превърне в постоянна са, че така се спестяват пари от бюджета и намаляват случаите, в които по принуда се излиза в болничен, за да може шефът да икономиса от заплати. А и така шефът следи по-стриктно, дали хората му наистина боледуват или ползват болничния за друго.

В Германия например за период от месец и половина работодателят продължава да плаща заплата, ако работникът е в болничен. А във Франция работодателят плаща разликата между обезщетението и заплатата.