Жители Несебър алармират, че древните църкви в града-паметник на ЮНЕСКО са с пукнатини и обрасли в плевели. Вместо с облика на старините обаче от общината са се заели с чистенето на друга „емблема" на курортния град - сергиите, но за сега ефектът е почти незабележим.
Покривът на църквата „Христос Пантократор" се оказва удобно място за гнездене на гларуси, а през колоните на Старата Митрополия е поникнало смокиново дърво.
Местната жителка Пенка Пикова разказа пред bTV, че там има огромни плъхове, които се развъдили заради липсата на кошчета за боклук. „Хората пускат отпадъците вътре в решетките. Когато падна медното покритие, съм ходила поне пет пъти в музея да им кажа да дойдат да си приберат медта да не я откраднат циганите,” допълни жената.
Освен, че е обрасъл с плевели, по паметника, който първи посреща туристите в Несебър, са се появили огромни пукнатини.
От миналото лято достъпът до църквата „Свети Йоан Неосветени" до пристанището е ограничен с метална решетка. От музея признават, че двама души на щат не стигат, за да поддържат всички паметници в града.
„Тази поддръжка се изчерпва с измитане, премитане на основния боклук и обработка на тревите,” заяви директорът на Археологическия музей в Несебър Петя Кияшкина.
За да се сложи край на подобни ситуации, от сдружение „Старият Несебър" настояват за представител на Института за паметници на културата на местно ниво, но за това трябва промяна в закона. Експертът на място ще помогне и за сергиите, за които в града се говори, че са за последно лято.
Екскурзоводът Зорница Божкова обясни, че от толкова много магазини, които продават не особено типични за България вещи и сувенири, туристите не могат да видят старините. „
По препоръка на ЮНЕСКО, общината намали уличната търговия - за сега само на общинска територия. Светещите реклами са заменени с дървени, а чадърите са в бяло. За да няма напрежение в града обаче махането на сергиите ще става постепенно.