Все повече предпочитаме да пазаруваме през интернет, сочи изследване в големите градове у нас. Проучването е направено сред хора на възраст между 18 и 55 години.
Занните сочат, че най-често купуваме дрехи, обувки и техника. 60 на сто от анкетираните са посочили, че пазаруват дрехи и обувки.
40 процента са активни на онлайн пазара за техника. Много хора, разбира се, правят и резервация за своята почивка, използвайки интернет платформите. Едва 12% от българите обаче резервират самолетните си билети онлайн.
Близо 70 на сто от представителите на нежния пол пазаруват дрехи. Същата е тенденцията при мъжете, когато говорим за покупки на техника.
Най-търсените продукти сред мъжете са телевизорите и мобилните устройства.
Райко е използвал онлайн платформа съвсем скоро. И посочва предимствата на това пазаруване – по-лесно, по-бързо и спестява много излишно време.
Все повече пазаруват с помощта на мобилните си устройства. Един от най-големите онлайн магазини у нас отчита сериозен ръст на покупките, направени с таблет или смартфон.
„От 13 %, когато си пуснахме първото мобилно приложение, до над 45% в момента”, обясни Евгения Маркова, директор на "Бранд маркетинг" в онлайн магазин.
Сигурността на плащанията, направени към интернет платформите за пазаруване, е гарантирана, успокояват от компания за картови разплащания.
„Ние предлагаме системите за сигурност, задължаваме нашите банки да ги внедряват, както от гледна точка на притежателите, така и от гледна точка на търговците”, каза Красимира Райчева, мениджър на компания за картови разплащания.
Пазаруването в мрежата крие и неприятни изненади. За да си ги спестим, един съвет - да четем внимателно описанието на продукта, който ще купуваме. За да не очакваме да ни доставят например яке, което на снимката изглежда като кожено, а в офертата пише, че всъщност е от изкуствен материал.
Затова специалисти предупреждават да внимаваме за заблуждаващи реклами в някои сайтове, имитация на домейни и продажба на стоки на цени, различни от обявените.