Може ли едно извинение да тушира напрежението, което се създаде около медийния скандал с Антон Тодоров, на фона на ултиматума на вицепремиера Валери Симеонов към медиите – по тази тема в студиото на „Тази сутрин“ дискутираха политическият психолог проф. Антоанета Христова, политологът Любомир Стефанов и социологът Кольо Колев.

Според Колев няма никаква заплаха от страна на Симеонов и той е „малко невинно набит“, затова има пълното право да поиска извинение, тъй като е бил набеден. Докато при Тодоров „нещата са кристално ясни и не виждам какво извинение може по какъвто и да е начин да тушира това, което той направи в студиото. Безобразно поведение. И, разбира се, сега ГЕРБ се мъчат по някакъв начин да отбият топката, защото нещата са нетърпими, това е абсолютно неприемливо. Не говоря за неевропейско, то дори е нецивилизовано“, каза социологът.

Христова посочи, че в момента има проблем между политици и журналисти. „За съжаление обаче и към двете гилдии има висока степен на недоверие. Тогава, когато имаш висока степен на недоверие и девалвация на позицията на едните и на другите, е много трудно какъвто и да е морален акт да изчисти проблема просто ей така. За мен беше добре, че проблем излезе, че започна да се говори за него. Говоренето може да ни насочи към разрешаването му. Той е професионален проблем в сферата на професионалната гилдия на журналистите и професионален проблем, свързан с това как се държат политиците по принцип в студията“.

„Трябва да се постигне комуникацията, която отсъства – коментира Стефанов. – Това не се получава – седят на една маса, сякаш не се чуват, когато си говорят, говорят си един през друг, сякаш по условие има някакви мантри, които трябва да се кажат“. Според него Симеонов не е толкова невинен. „Неговата вина се състои в следното – той е публична личност и в момента, в който влезеш в политиката, забравяш, че имаш личен живот. И всеки започва да ти влиза под чаршафите. Не ти харесва, но това е част от сделката да участваш в политиката. Влизат ти грубо, непремерено, някой път си без вина виновен. Публичните ти права, гражданските ти права остават настрана, тъй като си приел да служиш на всички хора и всички имат нездрав интерес към теб“, каза политологът.

Проф. Христова посочи, че политиците „много добре знаят, че това да заплашват е пипане в огнището“.

Правителствената пресслужба не е начинът да заплашваш, изтъкна Любомир Стефанов.

„Това да се мине през Министерския съвет беше грешен акт, защото това са лични взаимоотношения, в крайна сметка“, съгласи се проф. Христова.

На въпрос дали според тях дистанцирането на ГЕРБ от Тодоров и Симеонов е било достатъчно Христова изтъкна, че партията е постъпила доста различно – „от Тодоров беше през декларация, докато при Симеонов нямаше дистанциране, а просто заявяване на принципна позиция, че подкрепят свободата на медиите“.

Още една стъпка би било прекалено, смята Колев. „Симеонов има своите аргументи да се чувства засегнат, друг е въпросът, че реакцията му след това беше, меко казано, непремерена. Абсолютно за никоя власт не е добре да започва битка с медиите“.

Вижте повече във видеото: