Търговията с домашно мляко по интернет набира все повече привърженици заради убеждението на хората, че продуктът е истински, за разлика от този по магазините.
В магазина на Красимир Малинов има десет вида прясно мляко. Същото мляко може да се купи и по интернет от фирмения сайт на магазина. „Купуваме го само от големи и реномирани фирми, със сертификати и всички изпитвания, които трябва да има”, категоричен е собственикът на магазина.
Дали ще си го купиш от магазина или по интернет, млякото е едно и също - пастьоризирано в завода и опаковано там. Единствената разлика е, че като си го купиш по интернет, магазинът ти го доставя до вкъщи.
„Нашата кола също е климатизирана, дори да е топло времето, допълнително слагаме и хладилни кутии, с които да пренесем до дома на клиента продукта, без да се развали”, обясни Красимир Малинов.
На същия принцип е организирана и търговията с домашно мляко. Поръчваш си го по интернет и ти го доставят у дома. Проблемът обаче е, че няма закон, който да регламентира продажбата на прясно мляко по интернет.
Купеното по интернет домашно мляко, обикновено се доставя в бутилки за минерална вода за еднократна употреба, в които обаче многократно е наливано мляко.
„По никакъв начин не знаем къде е добито това мляко, не знаем здравословния статус на животните, от които то е издоено, не се знае състоянието на животновъдния обект, дори не е идентифициран какъв е той, къде е съхранявано, как е транспортирано, въобще целият негов път от кравата до доставката е неизвестен. Рискът е твърде голям за потребителя, който би си поръчал такова мляко по интернет”, категорична е д-р Александрина Борисова от Българската агенция за безопасност на храните.
Домашно мляко все пак може да се продава директно на крайни клиенти, но само от малки ферми, които притежават съответното разрешително.