Заявките за полетите на бившия премиер Бойко Борисов не се съхраняват в Министерския съвет. Това гласи отговор на журналистическо запитване, изпратен от Дондуков 1 дни преди края на служебния кабинет. В същото време според подчинения на правителството „Авиоотряд 28” именно в Министерския съвет информацията се пази в най-пълен обем.

Размотаването на журналистите за информацията около правителствения авиоотряд започна през август 2012 г. Тогава стана ясно, че освен за държавни цели, правителствените летателни машини се ползват и за задоволяване на футболните прищевки на премиера, като превозване на отборите на Витоша (Бистрица) и Чавдар (Етрополе) до Варна за приятелски мач помежду им.

Практиката за достъп до информация показва, че "Авиоотряд 28" отказва да изготвя справки. За ориентир какви полети са поръчвани можеха да послужат писмените заявки, с които задължително се инициира всеки един полет с държавните самолети и хеликоптери. В случая бяха поискани факсовете, изпращани от правителствения протокол за полети, заявени от Министерския съвет.

Министерският съвет обаче в продължение на месеци мълаливо отказваше дори да напише отговор на искането за достъп до информация. Това стана чак след осъдително решение на Административния съд София-град.

Отговорът обаче гласи, че изпратени заявки за пътувания на премиера не се пазят на Дондуков 1. Заявките, свързани с полети на „Авиоотряд 28”, били с координационен характер. В голям процент те не съответствали на изпълнените задания поради технически причини или внезапно настъпили обстоятелства. Затова в Министерския съвет гледат на тях като на обмяна на вътрешна информация между логистичните звена (Протокола на МС и „Авиоотряд 28”). Поради това те не се извеждали с изходящ номер от Деловодството на Министерския съвет. "Няма практика да се архивират и съхраняват в Протокола или останалите служби", пише в отговора на запитването, подписано от Николай Боев, пресдиректор по времето на Бойко Борисов.

Престъпление или лъжа?

Според юристи заявеният в отговора факт, че писмените заявки до „Авиоотряд 28” не се архивират и пазят в Министерския съвет, е признание за нарушение на закона и дори престъпление.

"Унищожаването на документи не по установения ред всъщност представлява престъпление по Наказателния кодекс", заяви адвокатът от "Програма достъп до информация" Александър Кашъмов. "Другата възможност и другата вероятност е този отговор да представлява една лъжа и да не е вярно, че в МС не се съхраняват такива документи, такива заявки. Това обаче също е престъпление, тъй като тогава отговорът по достъп до информация представлява документ с невярно съдържание."

Странен отговор

Кашъмов добави, че в 13-годишната практика по прилагане на Закона за достъп до обществена информация това е един от най-странните отговори, които е виждал. По думите му не може никакво листче, което съществува в администрацията да се унищожи просто така, а в случая с „Авиоотряд 28” самият устройствен правилник за дейността му ясно предвижда, че полетите се осъществяват с писмени заявки.

bTV изпрати допълнителни въпроси до Министерския съвет. От отговорите, които трябва да бъдат получени в 14-дневен срок, ще стане ясно дали има основание за сезиране на прокуратурата.

Авиоотрядът - невинен

"Всички документи на Aвиоотряд 28 се съхраняват от над 40 години. Не крием нищо", категоричен бе пред агенция "Фокус" кап. Пенчо Пенчев, директор на "Авиоотряд 28".

По-късно днес в редакцията на bTV пристигна решение за предоставяне на достъп до обществена информация по случая със спорните заявки.

Директорът на финансовата дирекция на авиоотряда Атанас Балджиев предоставя 3 примерни факса. Документите по думите на Балджиев дават пълна представа относо съдържанието на документа "заявка за полет". С изпратените факсове през януари и февруари т.г. правителственият протокол е заявил полети на Бойко Борисов (с "Фалкон 2000" до Варна, с хеликоптер Ми-8 за посещение в Търговище и отново с фалкона - до Виена).

В решението на "Авиоотряд 28" мотивират отказа да предоставят всички заявки така: "В пълен обем исканата информация се създава и съхранява в съответнтоо звено на администрацията на Министерския съвет". Уточнява се, че за да се събере и предостави цялата информация от "Авиоотряд 28", е необходимо да се извършат действия, справки и селектиране на документи от архивите за всяка една от посочените в искането години. Това изглежда е твърде трудоемко.

Стотици полети

По официални данни през 2012 година хеликоперът Аугуста А-109 е летял 78 пъти, МИ-8 ПС - 121 пъти, Фалкон 2000 - 235 пъти, а правителственият Еърбъс А-320/319 е изпълнил 76 полета.

Прехвърлянето на топката между Министерския съвет и подчинения му "Авиоотряд 28" не помага да се състави ясна картина на цялата му дейност.