„Приносът на митрополит Неофит беше издигане на авторитета на Българската православна църква (БПЦ). Той беше избран в едни смутни времена, имаше големи протести – оставката на първото правителство на ГЕРБ. Когато беше неговата интронизация, нямаше работещи държавни институции“, каза в ефира на bTV доц. Костадин Нушев от Богословския факултет на Софийския университет.
Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит почина на 13 март на 78-годишна възраст.
Доц. Нушев припомни, че патриарх Неофит създаде един работещ отдел „Връзки с обществеността“ и Светият синод беше по-отворен към медиите и чрез тях към обществото.
„Рейтингът на българската църква се повиши и социолозите започнаха да измерват, че БПЦ има един от най-високите кредити на доверие“, коментира богословът.
Той изтъкна и работата на патриарха за духовното образование на децата и младежите чрез добра комуникация с правителствата и най-вече с министрите на образованието. Напомни и за благотворителната дейност на Неофит – кухнята за бедни в Софийската света митрополия всеки вторник е била финансирана лично от Неофит.
„Той успяваше с усмивка, благост, търпение и добронамереност да помирява, да сближава позиции – предаваше този импулс на събеседниците“, каза още за патриарха доц. Костадин Нушев.
Проследете в нашия онлайн репортаж какво се случва след кончината на патриарх Неофит: