Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата? На този въпрос за 13-а поредна година отговарят от Национална мрежа за децата (НМД).

„Добър 3.59“ е общата оценка за работата на институциите в България през 2023 г. Тя е малко по-висока в сравнение с миналите две години.

Докладът е изготвен от експерти, младежи, родители и педагози.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Най-ниската оценка – „Среден 3.24“ е за действията на държавата относно благосъстоянието на децата. Най-високата е тя тази в областта „Спорт, култура и свободно време“ - „Добър 3.82“.

Снимка: bTV

Нивото на детска бедност в България е едно от най-високите в Евросъюза, масовият спорт продължава да е недофинансиран, а страната ни има спешна нужда от реформи в качеството и равния достъп до образование у нас, се казва още в доклада.

Снимка: bTV

„Сериозната реформа е тази в областта на детското здравеопазване. Системата за закрила на детето трябва да се реформира, да се подобри координацията между министерствата – на образованието, на здравеопазването, на правосъдието и социалните услуги“, обяснява Георги Богданов, изпълнителен директор на НМД.

Ако държавата беше ученик, щеше да е със среден успех, казват деветокласниците Кристиян и Михаела. И посочват най-спешните задачи пред властта у нас.

„Учебната програма е твърде натоварена за учениците. Ако тя бъде облекчена, ще бъдат постигнати много по-големи успехи“, категоричен е ученикът Кристиян Мирчев.

Снимка: btvnovinite.bg

„Изграждане на Национална детска болница, подходяща за деца и младежи, които да се чувстват по-добре докато се лекуват“, така пък вижда нещата ученичката Михаела Колева.

Докладът „Бележник 2024“ отбелязва, че детската смъртност все още е една от най-високите в Европа, а приемната грижа е в застой. На този фон образователното неравенство продължава – постиженията на учениците зависят от финансовото състояние на родителите им, както и от мястото, където живеят и от вида училище, което посещават.

Според авторите на доклада обществото и институциите не разпознават нуждата децата да изразяват позициите си по засягащите ги теми.

Оценките, критиките и препоръките бяха обсъдени пред Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта в парламента.

Снимка: iStock

В доклада се посочва още, че през 2023 г. все пак бяха приети редица закъснели реформи в системата на социално подпомагане, закрилата от домашно насилие, правосъдието за деца и осиновяването.

„Има подобрение, но се иска още работа“, смята Михаела Колева.

„Не смятам да емигрирам. Смятам, че България може да се промени към по-добро“, допълва Кристиян Мирчев.

Учениците са оптимисти, че държавата все пак някога ще получи от тях оценката „Отличен 6“.