До всяка кафемашина - касов апарат. Това гласи новата наредба на финансовото министерство, която задължава свързването с НАП на всички устройства за кафе, сандвичи и плодове.
Промяната ще засегне и електроните терминали, през които може да се плащат битови сметки. Дори и телевизорите в болничните стаи, които се включват с пускане на монета, също попадат в графата за задължително поставяне на касов апарат.
Според Асоциацията на собствениците на кафемашини новото изискване ще доведе до фалити на малките играчи в бранша, а по-големите ще трябва да вдигнат цените. Средно един вендинг автомат, както се наричат устройствата, струва около 7-8 хил. лв. У нас обаче масово се внасят рециклирани "втора ръка", които струват между 1500 и 2500 лв.
От бизнеса изчисляват, че само първоначалната инвестиция във фиксално устройство и свързването му с НАП ще струва над 200 лв. Собственик на близо 500 вендинг-машини обясни, че ако наредбата влезе в сила, той ще трябва незабавно да инвестира над 100 хил. лв.
Всяка една машина излиза от производителя с електронно запаметяващо устройство, което съхранява данни за всички продажби, съобщиха още от бранша. Именно заради това в Европа няма касови бележки за стоки от машина, твърдят и от Европейската асоциация на вендинг операторите в официално писмо до колегите си в България.
Данъчните признават, че нямат информация този бизнес да има сив сектор, но смятат, че така е редно - да са равнопоставени с останалите търговци в България, които вече се свързаха с приходната агенция.
От НАП обявиха, че са направили компромис към вендинг операторите, като се премахва изискването за издаване на касов бон, както и ежедневните отчети. Те ще се правят само месечно.
По данни на бизнеса, у нас има между 25 и 30 хиляди кафемашини. Средните обороти на едно устройство са между 250 и 300 лв. на месец.