За последното денонощие поставените дози надхвърлят 10 500, а ваксинираните лица с две дози са малко над 116 000. До края на тази седмица трябва да стане ясно дали ваксината на „АстраЗенека“ ще бъде ограничена за хората под 60-годишна възраст заради установената връзка между препарата и образуването на тромбози.
Само преди 2 месеца ограничението бе коренно различно – някои европейски държави ограничиха ползването на ваксината на хора над 55-годишна възраст заради липса на достатъчно данни за ефективността на препарата над тази възрастова граница.
66-годишният Валери Евтимов си слага първата доза на "АстраЗенека" в пика на големите дискусии в началото на март дали препаратът да се поставя на хора над 55 години.
“Въобще не ме притеснява ваксината, държа да ми се удари и втората доза на „АстраЗенека“, категоричен е той.
Таня Никова също избира оксфордската ваксина, защото смята, че ползата е повече от вредата.
„Не мога да чакам повече, защото много се страхувам, имам придружаващи заболявания, дано е за добро“, добавя тя.
40 от пациентите на д-р Гергана Николова са с поставена първа доза от препарата, но се притесняват за втората.
„Много от тези, които са преживели съдови инциденти, задават въпроса: „ Д-р Николова , аз имам тромбоемболия, мога ли да си сложа втората доза от тази ваксина?“ и ако трябва да бъдем честни, аз няма да ѝ поставя тази ваксина, ще чакам бордовете да решат“, разказа общопрактикуващият лекар.
Заради това голяма част от пациентите ѝ, които още не са се имунизирали, ще чакат РНК ваксина.
Не мога да разбера защо ние сме си харесали, говоря за масовата публика, че точно ваксините на „Пфайзер“ и на „Модерна“ са тези, които ни трябват. Все едно да тръгна да се женя и да кажа: „Аз си харесвам шуменки“, каза в студиото на „Тази сутрин“ доц. Атанас Мангъров, директор на COVID клиниката към Инфекциозна болница.
По думите му пандемията е в стадий на постепенно затихване.
Общата 14-дневна заболеваемост в страната се подобрява, отчитаме под 600 заразени на 100 000 души. Всички области подобряват показателите си спрямо вчера и вече няма област с над 800 заразени на 100 000 души. С най-малко заразени са областите Видин, Кърджали и Търговище, а с най-много Варна, София и Русе.