Директорът на „Шейново“ е готов да подаде оставка, ако се установят процедурни нарушения в болницата. Оттам официално потвърдиха размяната на двете бебета. Д-р Велев каза, че хората, допуснали грешката, ще понесат строги наказания.
Директорът увери още, че ще бъде закупена техника, чрез която гривните на новородените да имат баркод, а не номерата им да бъдат записвани ръчно. Той пояснява, че размяната не се е случила непосредствено след раждането, а по-късно, когато пеленачетата са дадени за първи път на майките.
„Майките и дечицата имат еднакви гривнички, но на майката, която има гривничка да кажем на бебенце „А“ ѝ е дадено бебенце „Б“, което е с друг номер. Изключително смущаващо е при изписването на дечицата тези гривнички не са били сверени, което е в нашите протоколи. Също така три месеца е доста дълъг период от време, в който някак си не е много логично човек да не си погледне гривничката на бебето. Аз съм повече от 30 години лекар, работил съм и в „Майчин дом“, такова нещо не ми се е случвало за тази практика“, каза д-р Румен Велев.
По думите му ръководството на здравното заведение разбира за размяната на децата в началото на декември. По случая се извършват общо три проверки в здравното заведение. Ако децата са разменени умишлено, законът предвижда лишаване от свобода до две години.
В предаването „Тази сутрин“ акушерът Надежда Стаменова обясни, че гривните на бебето и майката няма как да бъдат разменени.
„Тези гривнички веднъж поставени, не могат да бъдат разкопчани и не могат да бъдат променени, т.е. единственият начин да бъдат свалени от ръчичката на майката или на бебето е с ножица. Те се приготвят за конкретната жена и са предварително сдвоени. Няма начин това нещо да бъде махнато от ръката“, каза Надежда Стаменова.
Оказва се, че дори след генетично изследване децата не могат да бъдат автоматично върнати при биологичните си родители.
„На първо място трябва да се оспорят актовете за раждане на тези деца от гледище на майката. Не знам дали родителите са в брак. Това са неща, които наистина ще отнемат време. Има съответните съдебни процедури, ще се стигне до положителен изход. Всяка от майките ще може да отглежда биологичното си дете, но един такъв пропуск влече след себе си много правни последици“, каза Мария Петрова, адвокат по медицинско право.
Директорът на „Шейново“ не е разговарял и с двете майки, но поднася извинения за създалата се ситуация, която определи като „абсурдна“. Разследването по случая продължава.