Правителството прие девет национални програми за развитие на средното образование, съобщиха от министерски съвет.
Най-много пари ще бъдат отпуснати за програмата "Оптимизация на училищната мрежа". С повече от 17 милиона лева ще трябва да бъде подобрена материално-техническата база в училищата, да бъдат създадени условия за хранене в столовете и ще бъдат закупени автобуси.
Програмата "Квалификация" е насочена към педагозите. Чрез нея се подкрепя системата за кариерно развитие, реализиране на поддържаща и надграждаща квалификация на учителите. За целта са отпуснати над 290 000 лева.
Над 6 500 000 лева отиват по програма "Информационни и комуникационни технологии в училище", която е продължение на Националната стратегия за въвеждане на информационните и комуникационни технологии в българските училища.
Програмата "Училището - територия на учениците" е свързана с организирането на учениците в целодневно обучение с полуинтернатни групи. Тя дава възможност за усъвършенстване на знания, умения, навици и отношения сред учениците.
Над 1,8 милиона лева ще бъдат отпуснати за ученическите олимпиади и националните състезания, които, според правителството, развиват ключови умения за живот, необходими на учениците в съвременното общество.
Програмата "Модернизиране на системата на професионалното образование" е продължение на реализираните през изминалите години програми чрез инвестиране на средства от държавния бюджет и съфинансиране от страна на бизнеса. Чрез нея ще бъде подновено оборудването в специализираните учебни кабинети. Общият бюджет на програмата е 2 млн. лв.
От програмата "С грижа за всеки ученик" ще се възползват децата от I до IV клас. За тези от тях, които се нуждаят, ще бъде осигурено допълнително обучение. За целта са отпуснати 2 млн. лв.
Чрез програмата "Създаване на достъпна архитектурна среда" ще се изграждат рампи, ще се адаптират санитарни помещения, ще се ремонтира прилежаща инфраструктура, ще се поставят асансьори и платформени за интеграция на хората с увреждания.
Над 1 милион лева се отпускат и за програмата "Роден език и култура зад граница", която е насочена към българските общности в чужди държави.
Програмата "На училище без отсъствия" цели увеличаването броя на заместващите учители. Общият й бюджет е 3 млн. лв.