На 9 април тази година Димитър Главчев пое управлението на страната от бившия премиер Николай Денков. Служебното правителство управляваше страната близо три месеца с основната задача - да обезпечи честното провеждане на предсрочните парламентарни избори и изборите за Европейски парламент на 9 юни.

Снимка: bTV

Задачата е била успешно изпълнена и всички дейности са извършени прозрачно и в срок, отчитат от Министерския съвет.

Избори

  • Постигната беше отлична координация с ЦИК и всички отговорни институции.
  • Министерството на електронното управление осигури открит и прозрачен процес при удостоверяването на машините за гласуване, като за първи път имаше възможността в него да се включат представители на партии и неправителствени организации.
  • Над 11 100 изборни секции излъчваха на живо броенето на бюлетините в изборната нощ.
  • Министерството на вътрешните работи положи сериозни усилия за максималното ограничаване на практики, свързани с „купуване на гласове“.
  • Изборният ден премина спокойно, без сериозни инциденти и нарушения на обществения ред. 16 000 служители на МВР бяха ангажирани с охраната на изборните секции и отработване на получените сигнали за нарушения в реално време.
  • Министерството на външните работи създаде необходимата организация изборният ден зад граница да протече безпроблемно. Бяха образувани 769 избирателни секции извън страната в 60 държави.

Снимка: БГНЕС

Ето и целия отчет за свършеното от служебния кабинет на Димитър Главчев, изпратен от Министерския съвет.

Здравеопазване

  • Служебният кабинет успя да ускори процесите по изграждане на Националната детска болница. Стартира разчистването на терена, където ще бъде построен болничният комплекс, като съкрати сроковете на този етап от проекта до края на септември 2024 г.
  • Министерството на здравеопазването осъществи контакт и с Европейската инвестиционна банка в търсене на възможности за съкращаване на срока, в който банката трябва да представи анализ за структурата, отделенията и капацитетът на Националната детска болница. В резултат – анализът на банката ще бъде готов до края на юли тази година. Целта е да се осигурят всички условия реалното строителството на болницата да стартира още в началото на 2025 г.
  • Министерството на регионалното развитие и благоустройството работи по доизграждането на Околовръстния път на София, от където е предвидена необходимата транспортна връзка за болничния комплекс.
  • Успешно бяха осъществени първите HEMS мисии за спешна медицинска помощ по въздуха.
  • В допълнение правителството отпусна близо 1 млн. лв. за дооборудване на медицинския хеликоптер, така че той да бъде пригоден за планинско спасяване, без да е необходимо кацане. Машината ще бъде снабдена също така с кувиьоз за новородени и с апаратура, осигуряваща кислородотерапия от  хеликоптера до линейката.
  • Имунизационният календар у нас беше актуализиран с цел по-ранно ваксиниране на новородени, като се въведе задължителната основна имунизация, включваща коклюш, както и задължителната основна имунизация срещу пневмококи, да се провеждат от навършване на 6-седмична възраст.
  •  Създадена бе възможност за безплатна имунизация по желание на бременни жени в 27-36 гестационна седмица. За целта бяха осигурени допълнителни ваксини и бяха разкрити имунизационни кабинети във всички 28 области на страната.

Образование

  •  Кабинетът осигури близо 80 млн. лв. за висшите учебни заведения, като с по-голямата част от средствата са за повишаване на заплатите на преподавателите с 290 лева.
  • С 12% се увеличава и заплащането на административния персонал и научно-изследователския състав в университетите, а заплатите на тези специалисти не са повишавани с години.
  • Значително бяха повишени и докторантските стипендии.
  • Министерството на образованието и науката осигури организацията и безпроблемното протичане на ДЗИ и НВО, като за пръв път се даде възможност на учениците да се явят на втора дата на изпитите от НВО, ако не са доволни от резултата на положената матура на редовната дата.
  • Активно се работи от началото на следващата учебна година здравно-профилактичните карти за дете или ученик да бъдат дигитализирани.
  • Служебният кабинет прие също промени в Наредбата за приобщаващо образование, според които държавата ще осигурява технически средства и софтуер за подпомагане на обучението на деца с физически увреждания и със специфични нарушения на способността за учене като дислексия, дисграфия и дискалкулия.
  • Държавата подкрепя таланта на българските ученици с близо 5 млн. лв. чрез Националната програма „Ученически олимпиади и състезания“ на Министерството на образованието и науката. През юни бяха отпуснати и близо 330 000 лв. за стипендии на даровити деца. 
  • Продължава модернизацията на материалната база на училищата и детските градини, включително и с изграждането на STEM кабинети по Плана за възстановяване и устойчивост. Подписан беше и договорът за изграждане на нов Национален STEM център на територията на София Тех Парк на стойност 28 млн. лева.

 Социална политика

  • От 1 юли всички пенсии, отпуснати до края на 2023 г., се увеличиха с 11%, което ще повиши доходите на близо 2 милиона пенсионери. Благодарение на това осъвременяване средният размер на пенсиите за осигурителен стаж и възраст през 2024 г. се очаква да достигне 971 лв., което е с над 110 лв. повече в сравнение с миналата година. След актуализацията близо 200 000 пенсионери преминават над линията на бедност.
  • Приет беше Национален план за действие по заетостта, който ще даде възможност за работа на близо 10 000 безработни, а над 9000 безработни ще бъдат включени в обучения. Осигурени са допълнителни 48 млн. лв. на общините за предоставяне до края на 2024 г. на здравни и социални услуги в домовете на близо 46 000 души с увреждания и възрастни, които не могат да се обслужват сами.
  • Беше даден старт на нова програма за грижа в домашна среда за възрастни хора с увреждания в Северозападна България чрез центрове за домашни грижи. Това е подкрепа на близо 450 болни и възрастни хора, които живеят на места без адекватни грижи.
  • Министерството на труда и социалната политика ще финансира чрез Фонд „Социална закрила“ 105 проекта за подобряване на материалната база за предоставяне на социални услуги на обща стойност 4,878 млн. лв., с тяхното изпълнение се оказва подкрепа на над 20 000 души в затруднена ситуация. Наред с това, 3300 лица с увреждания могат да кандидатстват до средата на юли по проект за предоставяне на високотехнологични помощни средства.

 Земеделие

  • За период от 2 месеца бяха разплатени повече от 915 млн. лв. към производителите от сектор „Земеделие“. От тези средства близо 300 млн. лв. предстачвлява т.нар. „украинска помощ“, чието изплащане в пълен размер и в максимално кратки срокове беше сред първите ангажименти на служебното правителството към сектора.
  • В рамките на един месец бяха изготвени всички документи, касаещи 17-тото изменение на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., и изпратени към службите на ЕК. Одобрението му ще позволи да бъдат насочени средства в размер на над 220 млн. лв. към земеделските стопани, както и проекти  за общинска инфраструктура.
  • С цел ефективна борба с градушките и опазване на земеделската продукция на стопаните в страната, Министерството на земеделието и храните стартира процедура за изграждане на 24 нови ракетни площадки - в областите Сливен, Плевен, Видин, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора и Хасково.

 

Снимка: БГНЕС

Енергетика

  • За първи път АЕЦ „Козлодуй“ заработи с алтернативно гориво. В атомната електроцентрала бяха заредени първите 43 касети с алтернативен тип гориво, произведено от американската „Уестингхаус“. По този начин страната ни си гарантира енергийна сигурност, надеждни доставки, безопасна експлоатация, а също реална диверсификация и откъсване от почти пълната зависимост от Русия.
  • С планираното изграждане на 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“ държавата ще продължи целенасочено да следва своите цели, свързани с развитието на ядрената енергетика, чието производство е беземисионно, вписващо се изцяло в критериите на ЕС за Зелената сделка и достъпно за потребителите.
  • През юни бяха подписани два основни договора за изграждане на Вертикалния газов коридор – за лупингите Кулата-Кресна и Рупча-Ветрино. С това стартират реалните дейности за повишаване на капацитетите между Гърция и България и България и Румъния, след чието завършване българската газопреносна инфраструктура ще може да доставя допълнителни количества втечнен природен газ от надеждни източници, включително САЩ, Азербайджан, Египет и други. След планираното прекратяване на транзита на руски природен газ през Украйна от началото на 2025 г., Вертикалният газов коридор, чиито инициатор е България, ще се наложи като инфраструктура от водещо значение за целия регион.
  • Кабинетът отпусна и 250 млн. лв. за „Мини Марица-изток“ за обезпечаване на всички необходими дейности и мероприятия за възстановяване на нарушените територии и привеждане на находище „Източно маришки въглищен басейн“ в устойчиво състояние. Това позволи тази базова мощност да продължи своята работа, без социално напрежение и съобразно екологичните изисквания.
  • Правителството прие също Програма за компенсиране на разходите на крайни клиенти за електрическа енергия за първите шест месеца на настоящата 2024 година. Програмата беше обезпечена с 30 милиона лева, с които бяха подпомогнати детските ясли и градини, училищата, читалищата, храмовете и манастирите и спортните школи да си покриват разликата между борсовата и регулираната цена за електроенергия.
  • Министерството на енергетиката инициира редица мерки, даващи възможност да бъде ограничено поскъпването на цената на електроенергията за битовите потребители.

 Финансови политики

  • Служебното правителство продължи да работи по техническата подготовка на страната ни за членство в еврозоната, както и за подобряване на бизнес средата и институционалната рамка за постигане на устойчиво сближаване с еврозоната. Подготовката на нормативната уредба за въвеждане на еврото като национална официална парична единица на България е във финалната си фаза, като през юни законопроектът за въвеждане на еврото беше одобрен от Министерския съвет и внесен в Народното събрание.
  • През април беше подписано Споразумение за партньорство между Европейската комисия и България за организиране на информационни и комуникационни кампании относно въвеждането на еврото в страната.
  • Служебното правителство осигури ефективна координация при управление на средствата от фондовете на Кохезионната политика. От назначаването му до настоящия момент са открити процедури за предоставяне на финансова помощ на обща стойност 1,143 млрд. лв., с което е предоставен достъп до финансиране на българските общини, гражданите и бизнеса.
  • Запазена е устойчивата тенденция по регулярното подаване на заявления за плащане към Европейската комисия и получаването на постъпления по програмите от споделеното управление и за двата програмни периода 2014 – 2020 г. и 2021 – 2027 г.
  • През периода са получени 22 доклада за близо 850 млн. лв. като част от тях вече са сертифицирани и изпратени към ЕК за възстановяване на заявените разходи, а останалите предстои да бъдат изпратени в началото на юли.

Снимка: EPA

Вътрешна сигурност и обществен ред

  • Разшириха се възможностите на петте основни регионални криминалистични лаборатории в СДВР, ОДМВР Бургас, Варна, Плевен и Пловдив по отношение на  изследването на синтетични наркотици. Целта е да се децентрализира изготвянето на този вид експертизи, което да доведе до равномерното им преразпределяне към обновените регионални лаборатории и скъсяване на сроковете за изпълнението им.       
  • Възстановени са районните управления в Шабла, Албена, Роман, Вършец, Полски Тръмбеш, Стражица, Белене, Каменово и Джебел. Те бяха закрити преди две години и със заповед на министър Калин Стоянов отново работят за сигурността на гражданите. 
  • Целият щат на полицейските управление е запълнен и с възстановяването им ще се възвърне спокойствието, сигурността  и справедливостта на гражданите. Целта е осигуряване на ефективно присъствие и в малките населени места.
  • С възстановяването на ГПУ – Болярово и ГПУ – Калотина  се дава възможност за много по-бърза реакция на граничните полицейски сили.

Акциите с НАП, МВР, ГДБОП и Агенция „Митници“