Спокойното море ще продължи още ден-два. След това, според опитни спасители, ще се появи опасно мъртво вълнение, при което вълните се движат в различни посоки, а морето дърпа навътре. То обикновено продължава до края на август. Коварни са и дънните ями, които се образуват дори сравнително близо до брега.
Най-опасните плажове, по данни на Асоциацията по водно спасяване са и доста посещавани - като северната част на плажа в Обзор, Иракли, южната част на Слънчев бряг, както и плаж „Косата" в Поморие. В тази категория попадат още плажовете Хармани и Каваци край Созопол, централният плаж на Приморско и плажовете в Ахтопол и Синеморец.
Каваци-север е сред т.нар. „конфликтни" плажове - заради подводни течения става опасен през август. Плажът, който миналото лято остана без концесионер заради нарушения, сега е неохраняема, но платена зона.
Рускиня се оплаква, че плащат 12 лева за двата шезлонга и за чадъра, но спасител няма. Плажуваща добави, че чадърите не са стабилни, които стоят от началото до края на сезона и всяка вечер си ги прибират.
Туристите получават касов бон за услугата да се пекат на сянка, без да си задават въпроса: Защо спасителните постове са празни и няма медицински пункт? „Каваците - север е даден като плаж, който е неохраняем. Комисията е минала и е видяла дали има табели, само това е проверила. Може би другите инстанции трябва да се самосезират и да проверят кой извършва такава дейност", е позицията на Евгени Врабчев - зам.-областен управител на Бургас.
Комисията е установила още, че на повечето плажове няма спасители, а на една трета от тях нарушенията са дори фрапиращи. Един от тези плажове е в Ахтопол. „Ние имахме 5 човека, как да отворим 9 поста с 5 човека? Когато има свободни спасители, ще ни изпратят, а ако няма ще чакаме докато излезнат. Ние не сме виновни за това, че не можем да намерим хора", разказва ситуацията Галин Вълчев - управител на плаж Ахтопол-север.
В края на плажа също е опасно, защото изведнъж става дълбоко. „През ден-два, стават големи вълни по метър и половина-два, 2,5, предупреждаваме ги, правим някой път коридори да се къпят, с въжета ги ограждаме. Обаче има някои, които не можеш да ги удържиш", обяснява спасителят Мирослав Андреев.
„По-тъмен е участъкът, значи има някаква дънна яма или дълбочина. Течението те влече към тази дълбочина и не се усещаш и ако не можеш да плуваш, изпадаш в паника", обясни феноменът мъртво вълнение спасителят Боян Стойков.
Най-рисковата зона е неохраняема. Промяна в Наредбата за водното спасяване, която влезе в сила на 2 август, ще позволи на стопаните на плажове, може би още от септември, да съкратят броя на спасителите, като преценят кои зони на плажа се нуждаят от охрана и кои - не.
Трик са се разбере дали морето е опасно е фактът, че при мъртво вълнение, вълната изравя пясъка около краката, когато се връща обратно. Появява се и пяна в морето. В случай, че влезете да се къпете в опасно море, оставете се на течението, то само ще ви извади на брега, вместо да се борите с него и най-важното - не изпадайте в паника.