Окончателно депутатите въведоха забрана на досегашната широко разпространена практика да се изпращат различни пратки по междуградските автобуси в страната. В парламента бяха приети на второ четене текстове от промените в Закона за автомобилните превози, според които превозвачът няма право да приема и превозва багаж, който не принадлежи на пътник от автобуса.
Досега в закона беше записано само изискването автобусните превозвачи задължително да издават разписки за всеки отделен багаж на пътник в превозното средство.
Причина за измененията обаче стана нуждата от засилен контрол на превозваните в автобусите багажи, особено след атентата в Бургас срещу автобус с израелски туристи. Промените в закона предвиждат още с наредба на транспортния министър да бъдат определени мерките за сигурност на пътниците, които се осигуряват от собствениците на автогари.
Миналия месец парламентът реши шофьори на автобуси да бъдат глобявани с 1000 лв., ако превозват багаж, който не е на техен пътник. 3000 лева пък стана санкцията за този, който е разпоредил или допуснал осъществяването на подобен превоз.
С гласуваната днес наредба се определят и автогарите, в които се осигурява помощ на лица с увреждания и с намалена подвижност.
Превозвачът се задължава също така да уведомява писмено съответната областна структура на Агенция "Автомобилна администрация" за намерението си да извърши случаен превоз на пътници преди започването на превоза.
С измененията се създава и Съвет по внедряване и използване на интелигентни системи в транспортната сфера, като за председател на Съвета се назначава ресорният министър.