За утре е планирано извънредно заседание в Народното събрание заради публикуваните кадри с насилие над протестиращи през лятото на 2020 г. На него трябва да бъде изслушан вътрешният министър Бойко Рашков. Поканени са и част от пострадалите.
Депутатите ще поискат и доклад от главния прокурор Иван Гешев за разследването за полицейско насилие. Обвинител №1 каза пред БТА, че няма задължение да коментира пред парламента висящи дела.
В становището си обвинител №1 подчертава, че уважава работата на парламента в една Парламентарна република, но не е длъжен да се яви в пленарна зала.
„Искане за изслушване на главния прокурор в извънредно заседание или искане за изготвянето на доклад по конкретни дела би представлявало нарушение на принципа на разделение на властите и накърняване на независимостта на съдебната власт“, казва Гешев.
В Народното събрание може да бъде поканено за изслушване всяко едно длъжностно лице. В конкретния случай, депутатите ще поискат информация от Гешев за дейността на прокуратурата в периода от 1 юли до 30 септември 2020 г. Искат и имената на наблюдаващите прокурори, и евентуалните причини за забавяне на разследването.
Според юристи, по време на изслушването депутатите са длъжни да се съобразят, че не се разкрива следствена тайна.
Ива Митева, която свика извънредното заседание по повод кадрите с полицейското насилие от миналата година, обясни, че ако комисиите бъдат свикани, няма нищо незаконно в това от Иван Гешев да се изиска да внесе доклад за дейността на прокуратурата и разследващите органи свързани с полицейското насилие.
„Това е предвидено в правилника, това е процедура, която е прилагана вече през 2019 г., така че няма никакъв проблем този доклад да бъде внесен – до петък е срокът“, посочи председателят на Народното събрание.
Междувременно Софийската районна прокуратура изпрати съобщение, че са образувани 4 дела по случая с полицейското насилие, но не се уточнява дали делата се водят срещу извършителите на побоите:
„... няма как да предоставя информация по конкретни дела, защото по закон нямам право да я знам и да разполагам с нея. Това би било нарушение на Конституцията и законите на страната“, посочва още Гешев.
От Демократична България обясниха, че главният прокурор трябва да поеме лична отговорност по случая и да се яви в парламента
„Информацията, която изискваме от него многократно като тип, е била предоставяна на българската общественост, тя представлява обществен интерес и ние твърдим, че той се крие“, заяви съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов.
Ако Иван Гешев не се яви, министърът на правосъдието Янаки Стоилов може да се обърне отново към Висшия съдебен съвет, че обвинител №1 е извършил нарушение на служебното си задължение.
Междувременно стана ясно, че един от наказаните за полицейското насилие в края на февруари тази година е бил назначен в Бюрото за защита на свидетели към Иван Гешев.