След като увеличиха драстично санкциите за нарушенията на пътя, депутатите днес отмениха и възможността за споразумение с прокуратурата при трагичен инцидент. Промяната беше гласувана на второ четене на промените в Наказателния кодекс.

В приетия текст се казва, че "споразумение не се допуска и за всяко друго престъпление, с което е причинена смърт". Това значи, че няма да може да се сключва споразумение, например при трудови злополуки и дори при неумишлено причиняване на смърт.

Увеличено беше наказанието за причиняване на смърт по непредпазливост на пътя, когато са нарушени правилата за движение. В особено тежки случаи, то ще е лишаване от свобода от 3 до 10 години.

Когато на пешеходна пътека водачът причини тежка или средна телесна повреда ще се наказва с лишаване от свобода от 1 до 5 години, а в особено тежки случаи – с лишаване от свобода от 2 до 8 години.

С лишаване от свобода от 3 до 10 години ще бъдат наказвани шофьорите за причиняване на смърт на пешеходна пътека, а в особено тежки случаи – от 5 до 15 години. Същите ще са наказанията и ако се причини тежка или средна телесна повреда, или смърт от шофьор без книжка.

Промените в Наказателния кодекс бяха внесени от депутата Атанас Атанасов, по искане на роднини на загинали на пътя. Те възразяваха срещу възможността, причинилите смърт на техни близки да получават по-леки присъди, след сключване на споразумение с прокуратурата.