Предложението на финансовия министър Симеон Дянков лихвите върху депозитите да се облагат с данък срещна сериозен отпор в парламента. Въпреки това то беше прието на първо четене. За въвеждане на 10% данък върху лихвите по депозитите гласуваха 86 народни представители, 29 – бяха "против", двама се въздържаха.
Всеки месец банките ще имат задължението да декларират изплатените лихви по срочни депозити. Те ще подават към данъчните с едно платежно и една декларация данните за размера на платената лихва, както и на удържания данък. „Десятъкът” няма да засегне разплащателните сметки, безсрочните депозити и детските влогове, обясни заместникът на Дянков Владислав Горанов.
Михаил Миков от Коалиция за България заяви, че е гласувал против, защото за пореден път се спестява дискусия по отделните данъчни политики. „Политиката на ГЕРБ е цинична. Да твърдиш, че България е страна на лихвари и рентиери, трябва напълно да си загубил компаса”, заяви Миков като визира изказване на председателя на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев.
„Популизмът и наглостта на социалистите си казва думите”, отговори Велчев. Всеки си държи парите в банка и не иска да отваря нови работни места, обясни Велчев.
Депутатите отхвърлиха останалите три законопроекта за промени на Закона за ДДС, според които се предлагаше отпадане на ДДС върху дарителските смс-и.
„Защо се намалява данъкът върху он-лайн хазарта, а се въвежда данък върху лихвите от влоговете”. Това попита депутатът от Синята коалиция Мартин Димитров при дебата по промените в Закона за ДДС. „Искаме хазартът да е с високи данъци. Високите данъци водят до това една дейност да има по-голямо търсене. Не е направено необходимото да се събира данъкът от он-лайн хазарта”, подчерта Димитров.
„В програмата на ГЕРБ беше написано, че няма да въвеждате нови данъци”, каза депутатът от „Атака” Павел Шопов по-рано днес. Въвеждането на налога е данъчно мародерство, подчерта депутатът. "Това мародерство направихте и върху увеличаване на данъка върху сградите", посочи Шопов.
„Вместо да се използват за услуги, вместо хората да си купят самолети, тези пари са внесени в банките, те са на съхранение там”, коментира той и обясни, че парите от депозитите не са доход, защото размерът на получаваната лихва е по-нисък от размера на инфлацията. Според него въвеждането на този данък е удар, насочен към самите управляващи.
Той заяви, че недоумение буди защо мнозинството в парламента не приема уреждането на въпроса за дарителските смс-и и освобождаването им от ДДС. Предложението е на депутати от „Атака” и Синята коалиция. Депутатът от ГЕРБ Румен Стоилов заяви, че лихвата от влога е печалба. Този данък е данък печалба. Независимо, че държим парите в банка, получаваме доход и това е чиста печалба, подчерта той.
ДПС не подкрепи промените в Закона за ДДС и въвеждането на данък върху лихвите от депозитите. Това декларира депутатът Йордан Цонев по време на дебата. „В данъчните законопроекти се отразява политиката по доходите и икономическата политика. Чисто технологично внасянето на промените не трябваше да е накуп. Не бива да се подценява фокуса на дебата върху отделните законопроекти, защото всеки има своята специфика. ГЕРБ се стреми да принизи дебата в парламента”, заяви Цонев.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев предложи всеки депутат при изказванията си в този дебат да декларира дали има влог над 10 000 лв. Йордан Цонев контрира, че всички депутати попълват декларации пред Сметната палата, в които са включени и влоговете.
Данъкът върху дохода от лихвите няма да донесе толкова ползи на бюджета, колкото вреди ще нанесе на икономиката. Това пък предрече народният представител и бивш министър на финансите Пламен Орешарски. Според него при въвеждането на този данък, ще има по-малко спестявания, а това означава по-малко инвестиции и по-малко възможности за икономически растеж.
„Свидетели сме на смесване в един законопроект на промени във всички данъчни закони. При внесените в пакет предложения нямаме възможност да селектираме кое е за подкрепа и кое не”, посочи Орешарски.