Над половината от населението на България е с високо кръвно налягане, а броят на младите хора с установена хипертония расте. В същото време страната ни е на първо място по сърдечно-съдова смъртност в Евросъюза. Как беше отбелязан Световният ден за борба с хипертонията у нас - разказва Лора Стаматис.

Преди две години, когато е на 33, Мария Цонева случайно установява, че има високо кръвно.

„Започна с високо главоболие и ми се отразяваше в слуха по същия начин“, казва Мария.

Напрегнатото ежедневие, храната, недоспиването, всичко може да оказва влияние. В последно време докторите казват, че магнитните бури и влиянието на времето, което при мен се отразява.

Сега Мария контролира кръвното си налягане с подходяща терапия.

„Тенденциите през последните години са, че възрастта за първоначална изява на това заболяване доста спада“, каза д-р Данаил Димитров - специализант по кардиология.

„Тихият убиец“, както наричат хипертонията, често протича без симптоми. А нелекувана води до усложнения. Така Ивайло попада в Отделението по кардиология на държавната болница в Бургас.  

„В 5 часа сутринта усетих стягане, десетина минути по-късно мина. На следващия ден пак в 1 часа се усети. Направиха ми коронография и се оказа, че трябва да се сложи стент“, каза Ивайло. 

„В България все още да пушиш е модерно. Използват алкохол, не се движат, не спортуват и най-вече не ходят по лекари и не се проследяват редовно“, каза доц. д-р Лиляна Мирчева, която кардиолог.
 
В цялата страна днес бяха разкрити пунктове за безплатно мерене на кръвно налягане. А след като излезе от болницата, Ивайло си обещава да живее по-здравословно.