„Голяма част от изявленията на Иван Гешев и Борислав Сарафов засягат корупционни действия на магистрати. До момента компетентни да разследват магистрати са само следователи. Моето предложение е и ГДБОП да може да разследва магистрати, за да има по-голям контрол. Има производства в прокуратурата, които необичайно много се бавят“.
Това заяви служебният вътрешен министър Иван Демерджиев по време на изслушване в парламента.
Той посочи, че когато е встъпвал в мандата си на 2 август, е имало множество забавени случаи.
„Най-значимите са поне 8 в Главна дирекция Национална полиция, Главна дирекция за борба с организираната престъпност - 15 случая, а в областните дирекции случаите, които са ми подадени до момента, са 75. Според мен това са твърде много случаи и тук не попадат прекратяване на наказателни производства със странни мотиви“, коментира Иван Демерджиев.
„След разговори с Прокуратурата част от тях се задвижиха, но не всички. Днес има производства, които необичайно много се бавят, а други са прекратени.
Един от най-добрите начини да се бори корупцията, е публичността, затова мисля, че актовете и мотивите на прокурора трябва да бъдат публични в техния сайт. Това ще дисциплинира до голяма степен прокурорите, когато приключват дадени случаи, които са с голям обществен интерес“, предложи вътрешният министър.
"Актовете на прокуратурата при завършване на производства да се публикуват след заличаване на лични данни, за да бъдат обществено достъпни. Най-честите причини делата да бъдат поставени на трупчета, са две - политическо влияние върху съдебното производство, или влияние на лица от високия криминален контингент, посочи Демерджиев.
Той описа как се стига до забавяне на делата. „Делото се изземва от органите на полицията, предава се на следовател, голяма част отиваха в спецпрокуратурата, там бяха спирани, сливани или забавяни. Сега голяма част от тях се връщат и се надявам да продължат. Неприемливо е, когато голяма част от делото е изработено, прокуратурата да чака с години, за да се произнесе с акт, да има забавяне, докато се отмести общественият фокус“, обясни министърът.
Според него полицията си върши работата, а голяма част от делата се бавят в прокуратурата. Затова са необходими промени в НПК.