Близо месец, след като бившият депутат от ДПС беше възстановен като следовател в следствения отдел на Софийска градска прокуратура, той беше освободен от длъжността по негово искане. Мотивът му е, че няма как да съвмести следователската работа с кандидатурата си за народен представител. Висшият съдебен съвет (ВСС) освободи Пеевски с 17 гласа "за", 1 въздържал се и трима против.
Членът на ВСС Калин Калпакчиев заяви, че молбата на Пеевски трябва да бъде разгледана като оставка, тъй като според Изборния кодекс магистратите нямат право да се кандидатират като част от политическа партия или коалиция.
Искането на Пеевски обаче бе защитено от председателя на етичната комисия и бивш следовател Ясен Тодоров. Той заяви, че никъде в молбата Пеевски не е написал, че иска да напусне системата.
Калпакчиев бе остро критикуван и от главния прокурор Сотир Цацаров, защото заяви, че по този въпрос ВСС се държи като щраус, който си крие главата в пясъка.
Бившият депутат от ДПС беше възстановен на 14 март като следовател в столичното следствие. Висшият съдебен съвет уважи искането му без дебати и обсъждания. Така Пеевски стана подчинен на новоназначения шеф на столичното следствие Петьо Петров.
Ексдепутатът първоначално бе назначен в столичното следствие през 2005 г. Впоследствие стана зам.-министър на бедствията и авариите в Тройната коалиция. През 2007 г. името на Пеевски се забърка в скандала, добил популярност като "Овчаров-Александров", и той беше уволнен. После прокуратурата не откри никакви данни за престъпления и той бе възстановен като магистрат. През юли 2009 г. Пеевски напусна длъжността заместник-министър на бедствията и авариите и на 8 юли същата година ВСС го възстанови на длъжността следовател. Седмица по-късно Пеевски влезе в 41-то Народно събрание като депутат от листата на ДПС.