„Душата ми е стон. Душата ми е зов... И ето аз ви думам: Има ад и мъка – и в мъката любов!“.. Едни от най-красивите строфи на Яворов описват най-добре атмосферата на константинилиевата „Нирвана“, поставена от режисьора Стилиян Петров в „Театър 199“.
Това е представление, към което зрителят би трябвало да пристъпва необременен – от безбройните други сценични версии – и единствено с нагласата, че ще чуе и преживее един много силен български текст. Написан с мисъл, контрастност, жив език, чувство за хумор, красноречиви послания и с любов към героите си. С любов към историята и личното минало. С признателност към таланта и музата. С бунт към съдбата на гения и неизбежното...
Деян Донков вае различен Яворов. Въпреки мустака и мрачността на образа, той остава симпатичен докрай. Въпреки малките демони, които се наслагват върху крехките му рамене. Въпреки внушителната си физика, актьорът е успял да обере цялата своя естествена експресивност и красота – за да влезе под кожата на великия Яворов, неговата влудяващо харизматична меланхолия и привидна пасивност.
Лора... Неговата Лора. Красива, умна, начетена, всеотдайна, обсебваща... Сякаш в този нов прочит на „Нирвана“ тя е само обсебваща, твърде земна, твърде дребна в един несподелен живот и почти дребнава в отношението си към този живот...
Радина Кърджилова също е изненада с тази актьорска интерпретация, различна и интересна в това изведено до крайност представяне на една от най-обичаните и популярни жени в българската история и литература. Усещането за нейната Лора – след края на тази 80-минутна среща с Нея и Него – е като за директен разговор и вливане, като целувка, която получаваш след изчетена на един дъх книга, като дълъг филм, който свършва за минути.
„Нирвана“ – като неизвратен мокър сън, като някакво чудно яворово водно царство, като ненаписано стихотворение, като естествено паднала роса, в която можеш да се удавиш като новородена калинка... Като безсъници, като лист обрулен, като две хубави очи, като пръстен с опал, като сън, като дни в нощта, като духът на въжделението, като нирвана...
Сценографията в „Нирвана“ е на Никола Тороманов. Музиката е на Милен Кукошаров.
Константин Илиев в текст от програмата за първата сценична реализация на пиесата, април 1983 г.
Да обяснявам защо двамата герои на пиесата ми са Лора и Яворов, е все едно да обяснявам защо толкова автори в най-различни времена са се насочвали към едни и същи герои – Едип, Антигона, Електра, Сизиф. За нашата културна история двойката Яворов-Лора е мит, който е привличал и ще привлича вниманието на мнозина. Защото случилото се между тях не е нещастна случка от интерес за криминалистиката и в частност – за съдебната медицина. Става дума за хора, събрали в себе си много от духа на епохата, а същевременно и за индивидуалности, конфликтуващи въз основа на едно противоречие, характерно не само за конкретното историческо време. Затова в пиесата те не са обозначени като Лора и Яворов, а като Мъжът и Жената.
Защо фабулата възпроизвежда само двата последни часа от последната им нощ, е въпрос, засягащ по-скоро занаята, драматургичната техника, ако може да има такова понятие. За взаимоотношенията на Лора и Яворов може да се разкаже и по друг начин – чрез ретроспекции, чрез включване на различни по време и място сцени, на принципа на монтажа – чрез едно по-епическо повествование. В случая двама души – мъж и жена, застават един срещу друг, за да си кажат всичко, което имат да си казват. Диалогът завършва с два изстрела. Този начин на изграждане на действието е по-труден, но темата задължава да се избере трудното. Вероятно и за един скулптор е много по-лесно да направи човешка фигура от восък или, да речем, от сняг, но той избира материал, който се съпротивлява – мрамор например. Материалът трябва да се съпротивлява, за да предизвика всичките сили на този, който се бори с него.