“Демократична България” внесе в деловодството на парламента законопроект, с който правителството ще може да поеме оперативния контрол на рафинерията на “Лукойл” в Бургас.

Съпредседателят на ДБ Христо Иванов обяви на брифинг, че инициативата е част от мерките от Декларацията за депутинизация на България, огласена в парламента от обединението още на 13 май и представлява правен инструментариум за гарантиране на енергийната сигурност на страната.

Става дума за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, поясни депутатът от ДБ Надежда Йорданова. С поправките се предлага критична инфраструктура за производство, пренос, съхранение и разпространение на нефт и нефтени продукти да може да преминава под оперативното управление на особен представител от държавата, когато е засегната националната сигурност, има злоупотреба с монополно положение или са наложени ограничителни мерки от ЕС, ООН и пр.

Поемането на оперативния контрол ще става със заповед на Министъра на икономиката и индустрията, след препоръка на консултативния съвет във ведомството. Особеният контрол може да продължи до 6 месеца, като може да се удължава само веднъж. Заповедта на министъра подлежи на съдебен контрол.

“Защитата на националната сигурност е от особена важност за демократичното общество, от друга страна е защитена и частната собственост. Ние сме приложили възможно най-консервативния подход, защото за разлика от Германия не въвеждаме експроприация, а само първия етап - оперативен контрол”, каза Йорданова. И подчерта, че са предвидени редица ограничения пред специалния търговски представител на държавата да не злоупотребява с правомощия, например той няма да има право да се разпорежда с недвижимо имущество.

Депутатът Ивайло Мирчев, един от инициаторите и авторите на законопроекта подчерта, че “Лукойл” се възползва от дерогацията на ЕС за внос на руски петрол и действа в ущърб на националната сигурност и  на българския данъкоплатец.

И “Лукойл” реализира по 250 млн. лв. печалба на месец от разликите между цените на петрола сорт “Брентс” и сорт “Уралс”. “С оперативния контрол ще бъде постигната главната цел - петролът, който се внася от Русия, сорт Уралс, ще бъде насочен към вътрешния пазар, в резултат на което цените за българските потребители сериозно ще спаднат. Германия и Италия направиха вече това с газохранилищата и рафинериите на “Газпром”, “Роснефт” и “Лукойл” и  така не позволиха да се стигне до енергийна криза. При нас по никакъв начин не става дума за национализация”, каза Мирчев.

Депутатът Мартин Димитров призова правителството да изпълни обещанието си и да прекрати концесията на пристанище “Росенец”, въведена през 2011 г. “Искаме от правителството да си върнем Росенец веднага, сега е моментът!”, каза Димитров.

ДПС обмисля също законодателни промени за държавен контрол над рафинерията на "Лукойл", ако има нужда.

„Ние също обмисляме вариант, при който български държава да влезе в владение в ръководството и оперативното управление на рафинерията, ако има нужда за това“, заяви Йордан Цонев.