Студува ли българинът на работно си място? Държавата се загрижи за условията, при които работим. Социалното министерство изготвя правила за температурата, влажността и течението, които работодателите ще трябва да спазват.

За първи път се предвижда забрана за работа на открито при определени метеорологични условия. Наредбата още е в проект и подлежи на обществено обсъждане.

Най-важното в нея е, че с влизането си в сила тя ще направи задължителни препоръчителните до сега стандарти за микроклимата на работното място. Оптималната температура не се променя. През зимата тя трябва да е между 20 и 23 градуса, а през лятото - между 22 и 25.

Работодателите ще трябва да следят и дали става течение в офиса. Определят се и оптимални стойности за скоростта на въздуха в помещението.

Новото е, че при код "оранжево" и "червено" за времето навън, работата на открито трябва да бъде преустановявана. Повече от 1000 души са пристанищните работници във Варна, които се трудят на открито. И са изцяло зависими от времето. Когато Националният институт по метеорология обяви такива кодове, техният работодател вече ще трябва да ги разпуска.

„Пристанище Варна прекратява своята дейност на открито при скорост на вятъра 15 метра в секунда, което отговаря на код „жълто”. Това са нормални условия, но за нас не са нормални с оглед съоръженията, които работят”, казва к.д.п. Любомир Генов - „Безопасност и здраве при труда”.

Има изключения, при които ще се допуска работа навън при опасно време. Но за някои дейности още няма отговор. Например, при код „оранжево” за опасно високи температури - какво става със сергиите по пазарите?

През миналата година няма нито един случай на код „червено” за опасно време, през 2011 и 2012 случаите са общо 9, разказва дежурният метеоролог Красимир Стефанов. Код „оранжево” обаче е обявяван повече от 120 пъти за последните 4 години. Включително и веднъж през този януари.