Държавата с ултиматум към протестиращите в Крушаре да прекратят блокадата. Досега от полицията са хвърлили огромен ресурс за охрана на протеста и затворените пътища.

Областният управител на Сливен Чавдар Божурски каза, че търпението към тях вече се е изчерпало и не може 20 души да пречат на правото на придвижване и живот на всички. Той допълни, че протестиращите трябва да се съобразят с реалността и да спрат. Техният отговор – блокадата остава, остават и исканията им.

В Крушаре втори протестиращ е готов на отчаяни мерки заради животните си. Предпочита той да сложи край на стопанството си от шест прасета, отколкото държавата да ги евтаназира.

"Аз идвам от Странджа, никой не ме е спрял да ме обезпаразити. Имало чума, имало не знам какво. Няма чума. Ако намерят чума, както ще убиваме ние, така и свинекомплексът. Както плащат на него, така и на мен", каза Стефан Стефанов.

Заради недоволството ветеринарните екипи, които ще умъртвяват животните, очакват отпор.

„Най-вероятно ще се очаква, защото в Крушаре примерно се прави протест. С полицията, с кметовете, всичко се действа съвместно", заяви ветеринарят д-р Емил Георгиев.

От близо 6000 прасета в Сливенска област, са останали малко над 1200. Останалите са умъртвени доброволно от стопаните им – над 90% от животните.

"Разбирам, че е болезнено, но в същото време държа да благодаря на тези стопани. Това е задачата – да продъжим да убеждаваме стопаните в необходимостта, в неизбежността на тези действия", заяви областният управител на Сливен Чавдар Божурски.

А блокадата на пътя с недоволни от тази мярка продължава шесто денонощие.

"Дебело искам да подчертая, че към момента проявяваме търпение и толерантност, но те не могат да продължат до безкрайност. Призовавам протестиращите да осъзнаят и приемат реалността и най-важното – да се съобразят с нея", каза Чавдар Божурски.

Ветеринарните екипи и днес обикалят по селата. Стопаните, които не са умъртвили прасетата си, ще имат срок до 24 часа.

Протест тази вечер има и в Първомай

Хората от шест населени места се събраха пред читалището в Дебър, а към тях се присъедини и омбудсманът Мая Манолова.

Искането им към омбудсмана е държавата да направи отсрочка от няколко месеца, т.е. до Коледа прасетата да останат в задните им дворове, за да могат да ги заколят тогава, когато роднините им се прибират от чужбина.  

Снимка: Райна Зайкова

Според Мая Манолова държавата трябва да обезщети справедливо стопаните на принудително заклани прасета на пазарни цени за кг тегло.

Протестиращите се заканват за втора поредна вечер да затворят пътя Пловдив – Хасково. Близо до пътя има полиция, така че, ако ви се налага да минавате оттам, имайте го предвид.