България скърби! Патриарх Неофит ръководеше православната ни църква в продължение на 12 години. А днес при катедралния храм „Света Неделя“ приключи земния си път и като софийски митрополит.

Това беше и последната му воля -  да бъде погребан на слънчево място. Тялото на Неофит беше положено до гроба на екзарх Йосиф. С траурен камбанен звън и топовни салюти Негово Светейшество си отиде на 13 март след продължително боледуване във Военномедицинска академия.

Нашите репортери Николета Хаджийска, Ванина Недкова, Антоан Златков, Леда Цветкова, Кристина Налбантова обобщиха днешния тъжен ден:

Церемония, рядко срещана по мащабите си

Страната ни показа почит, преклони се, прости се с българския патриарх на церемония, рядко срещана по мащабите си. Първите мъже в държавата застанаха един до друг. В църквата дойдоха дипломати, представители на институциите, на вероизповеданията, духовници от поместните православни църкви, гвардейски караул и много вярващи. Траурната церемония започна със заупокойна света литургия, а след това и опело, предстоявано от вселенския патриарх.

В патриаршеската катедрала лично вселенският патриарх възглави опелото на Неофит.

Камбанен звън и откъси от евангелието

Траурната церемония започна с камбанен звън и четене на откъси от евангелието. Стотици дойдоха, за да изпратят Негово Светейшество.

"Той беше човек, който обичаше всички и опази не само неговата вяра, но и на целия народ и всякога ще имаме нужда от неговото молитвено застъпничество", коментира Илиан Марков.

Духовници призоваваха към молитва за упокой душата на патриарха.

Снимка: Ладислав Цветков

"Това е най-важното за всеки, който си е отишъл, изминал своя земен път - да има молитви на вярващият народ и църквата", коментира Западно и Средноевропейският митрополит Антоний.

В храма бяха представители на църковните делегации от Поместните православни църкви.

Заупокойната света литургия беше предстоявана от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан.

Снимка: Ладислав Цветков

"Прекланяме се пред духовното величие и чистота на неговата личност и от дълбочината на сърцата си благодарим на Бога, за дето ни бе удостоил с честта да бъде сред нас като духовен водач по пътя ни като християни“, коментира той.

Малко преди обед Вселенският патриарх възглави опелото на упокоилия се Български патриарх. Вартоломей нарече бащата на православната ни църква "обичан събрат", "епископ на любовта", "проповедник на възкресението". 

"Знаехме за любовта му към родната земя българска, за благоговението му към майката църква в Константинопол, радваше се на голяма любов от нас. Онова, което увенча главата му с венеца на освещението, беше голямото и велико негово търпение през жестоките часове на няколкомесечна болест. Той слушаше свети Йоан златоуст, който казва: "Ако тялото ти е Христово, то носи кръста!" И го носеше докрая“, заяви Вартоломей.

 

Снимка: Ладислав Цветков

А докато тленните останки на патриарха напускаха храм-паметника, един баща на своя 4-годишен син с думите:

„Това е един добър човек, който много е допринесъл за нас, за вярата, за доброто".

Патриаршеската катедрала - тясна, за да събере всички

Близо повече от 4 часа продължи траураната церемония в патриаршеската катедрала, която се оказа тясна, за да събере всички, пожелали да изпратят патриарха в последния му земен път.

С час закъснение от предвиденото литийно шествие с тленните останки на патриарха, положени върху лафет, тръгна от патриаршеската катедрала по централните столични улици. Към духовенството се присъединиха стотици граждани. а движението беше спирано в определени моменти.

Траурен звън проехтя в центъра на София минути преди тленните останки на Негово Светейшество да потеглят.

Положен върху лафет, превозен от бронетранспортьор

По предложение на българската армия тялото на духовния водач на българската православна църква беше положено на лафет. превозен от  бронетранспортьор. На 5 септември, 1943-та. година в погребалната церемония именно с този лафет е пренесено и тялото на Негово Величество цар Борис Трети. 

Снимка: Ладислав Цветков

„Предполагам че инициативата излиза от самата българска държава, от многоуважаваното българско войнство, защото той е тяхна собственост, предполагам, че те са желали по този начин да изразят своята огромна почит и уважение към Светейшия покойник“, коментира архимандрит Стефан от Троянския манастир "Успение Богородично".

Мнозина се питаха защо тленните останки на Негово Светейшество бяха положени на лафет теглен от военна машина. Потърсихме отговор от Светия Синод. Главният секретар  Негово Преосвещенство Мелнишки епископ Герасим заяви за bTV, че решението е на Националната гвардейска част, но увери, че всички църковни канони са спазени. Потърсихме и протокола на българската армията, отговор – все още нямаме.

Траурната процесия беше водена от висшето духовенство, митрополитите и членове на Светия Синод. В литията се включиха и духовници от поместните православни църкви, и хиляди миряни.

Портретът на патриарх Неофит беше носен на ръце. Бяло було покри главата му. А кръстът- символ на Христовата вяра. съпровождаше хилядите, преклонили глава.

Кулминацията на сбогуването с Негово Светейшетсво се състоя в митрополитската катедрала, където също се извиха опашки с желаещи да отдат почит.

С молитви за упокоение и за спасение на душата на Негово светейшество спря два пъти.

Изпратен с топовни салюти в присъствието на висшия духовен клир

Хилядите миряни извървяха стъпка по стъпка пътя на патриарха към вечния му дом. 

Част от хората идват с литийното шествие, други чакат от ранни зори. Площадът се изпълни с малки и големи, с цветя в ръка, които чакаха да се сбогуват със своя духовен баща.

Патриархът беше изпратен с топовни салюти в присъствието на висшия духовен клир, духовници и от представителите на поместните православни църкви.

Снимка: Ладислав Цветков

„Моят баща работеше в манастир. И нашият патриарх, не знам по какъв повод, се оказал там. Татко каза, че е бил изключитело интелигентен, че говори няколко езика. Заслужаващ да бъде обичан. И такива впечатления остави в моята душа“, споделя Лидия Ангелова.

Кулминацията на литийното шествие завърши пред митрополитския храм. Където също беше отслужена молитва за упокоение.

„Най-големият миротворец в църквата. И се страхувам за следващото време, което ще настъпи. Дано съумеят да запазят този миротворчески дух“, коментира Вария Бонева.

С топовни салюти, камбанен звън и под звуците на националния химн негово светейшество беше положен.

След края на церемонията се извиха дълги опашки от граждани. В митрополитския храм в рамките на 40 дни ще бъдат отслужвани молитви за покой на душата на Неофит.