Българският лекарски съюз е една пасивна фигура. Ролята на БЛС е да бъде тази надпартийна структура, да бъде активната фигура, която да бъде непреходна и да налага политиката в здравеопазването за доброто както на пациентите, така и на лекарите. Това заяви в предаването "Лице в лице" неврохирургът д-р Емануил Найденов, представител на гражданската инициатива "Млади лекари за ново здравеопазване".
„Когато бяха изборите за 43-то Народно събрание имаше такава нагласа. Тогава ние с нашата гражданска инициатива „Млади лекари за ново здравеопазване" обиколихме всичките партии, които са кандидати за влизане и всички се съгласиха с това и факт, че когато ние поискахме – се случи промяната в Наредбата за специализациите. Оттам нататък всичко спря и всеки започна да дърпа към себе си.
Медицината отново стана инструмент за политика. Започнаха политическите партии като едни бухалки да се бият с медицината проблемите в здравеопазването. Това нещо трябва да се преустанови. Лекарският съюз трябва да има водеща роля, той да командва този процес, не да се оставя днес са отляво, утре от дясно и едно постоянно лашкане от двете крайности на системата”, каза още д-р Найденов.
БЛС трябва да е лице, лице на лекарите пред обществото, каза още той.
Крайно време е политиците заедно с професионалистите да седнем на една маса и да изработим една стратегия, защото тази в момента не е добра, както за нас, които работим вътре в системата, така и за българските пациенти, заяви д-р Димитър Ленков, акушер-гинеколог и бивш главен секретар на БЛС.
Когато една нация е здрава, когато е образована – тя има бъдеще и просперира, допълни той.
Някои колеги гледат преди всичко личния си просперитет, а не толкова съсловните интереси, както в другите страни, коментира още д-р Ленков.
„Всички имат вина, защото, когато се формираха клиничните пътеки по специалности беше позволено определени лобита да наложат своите цени. Не казвам, че тези цени са високи, те са нормални най-вероятно на фона на световното здравеопазване, но други специалности беше позволено да страдат, защото нямат лобита. Ние в момента берем продуктите на това, което се случи тогава”, коментира още д-р Найденов. Няма го обединяващия фактор, каза той. Ние не сме единни, ние като лекари даваме разнопосочни сигнали.