14-дневната заболеваемост от коронавирус в България намалява, но това все още е повод само за много плах и много начален оптимизъм. Това коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев на брифинг в Министерския съвет.

Средно 438 на всеки 100 000 от нас са болни, което е трето място на Балканите, като по-тежко е положението в Сърбия и Северна Македония. По показателя „смъртност“ ситуацията е значително по-тежка – 21,4 на 100 000, второ място в Европа след Словения.

По отношение на противоепидемичните мерки Кунчев отбеляза: „Започваме да виждаме как това започва да се отразява на хоспитализациите, но не и на тежките случаи, на смъртността“.

Той коментира, че продължава да има значителни разлики в заболеваемостта в различните области – в Кърджали е 144 на 100 000, в Бургас – 778. В столицата за 14 дни е 534 средно, но в последните дни е под 500. Според доц. Кунчев „проблемът с приема в София е в голяма степен решен“, ако тенденцията се запази.

Той подчерта, че предстоят срещи с участието на икономическия министър и представители на хранителните и нехранителните вериги. „Бяхме свидетели на доста груби нарушения, които няма да толерираме сега“, заяви Кунчев и беше категоричен, че при подобни ситуации сега ще има затворени обекти.

В отговор на журналистически въпрос той посочи, че ще се следи не само за бройката на клиентите вътре в магаизните, но и за начина, по който се чака за влизане: "Ако тълпата, чакаща отпред, е един до друг, ефектът ще е същият".

Сред предложенията ще е удължаване на работното време на търговските обекти с цел избягване на пиковите часове.

Изгражда се хладилната мрежа за масовата имунизация срещу коронавируса. „На 23 декември се очаква ЕК да одобри разпространението на ваксината (…) Надяваме се до края на годината да има първи имунизации“, посочи доц. Кунчев.

Има сериозен оптимизъм след прилагането на мерките, особено за излекуваните лица и спадане на броя на заболелите на 100 000 души население. Има оптимизъм, но той не е достатъчен, особено по отношение на смъртните случаи и заетите реанимационни легла. Заради това трябваше да предложим тези мерки на правителството до 31 януари, въпреки тежките последици в икономически план и за учебните заведения, заяви председателят на Националния оперативен щаб (НОЩ) – ген. Венцислав Мутафчийски.

В тази насока винаги сме споделяли философията, че трябва да има по-малко заболели, за да могат повече българи да стигнат до ваксините, отбеляза той.

"Ваксините вече са на пазара, трябва вече да сме достатъчно мотивирани – да сме здрави, за да се ваксинираме и да спрем тази агония. Призовавам всички граждани и колеги да се ваксинират", каза ген. Мутафчийски. Самият той обяви, че ще се ваксинира.