Резултатите и мандатите вече са ясни, но все още има известни около състава на 49-ото Народно събрание. Те трябва окончателно да се разсеят в неделя - 9 април, когато ЦИК ще обяви и персоналния състав на парламента.
В този срок трябва да се случат две неща. Първо - избраните в два района да кажат от кой влизат, за да е ясно кой влиза на тяхно място в овакантения район. И второ - тези, които се отказват да са депутати трябва да го заявят, за да бъде избран следващия в листата.
Вотът имаше проблеми и изкривявания, отчитат експертите и наблюдателите. От една страна порочните практики, които знаем през годините, от друга - усложнен изборен процес. В следствие на което имаше много грешки, неориентираност, както и присъствие на местни брокери и местни тартори, които следят вота.
Все пак, изборите бяха относително честни, отчетоха от Обединението за честни избори. А за да се подобри ситуацията, трябва просто хората да живеят по-добре.
Общественият съвет към ЦИК също виждат и плюсове, и минуси в начина на провеждане на изборите. На места те не са били честни - имало е объркване при броенето на гласовете.
„Моето мнение е, че изборите бяха честни, но много усложнени, тежки и изтощителни. Ако имаше изкривяване, то беше за всички партии“, отбеляза Стоил Цицелков от Гражданския съвет към ЦИК.
И равносметката на външно министерство - в чужбина изборите бяха проведени в 737 секции в 61 държави.
„В шест секции възникна проблем с машините, като в четири от случаите става въпрос за технически неизправности, а в останалите две свършиха лентите за отпечатване“, отчете министър Николай Милков.
Общо малко над 180 000 българи зад граница са упражнили правото си на глас.