Предложенията на Обществения съвет към Централната избирателна комисия за промени в начина на провеждане на парламентарните избори заради пандемията в голямата си част са възможни само след ремонт на Изборния кодекс. Тази позиция защити ръководството на ЦИК пред президента Румен Радев, който организира среща с тях, ГРАО, НСИ и други ангажирани с изборния процес институции.
Сред лансираните вчера идеи беше да се разшири употребата на подвижната урна. До момента тя се ползваше за гласоподаватели с увреждания, но предложението на гражданските организации беше да се прилага и за карантинираните лица. „ЦИК е на мнение, че това не може да стане без изменение на ИК (…) Разширителното тълкуване би поставило под въпрос принципите на избирателния процес“, предупреди председателят на комисията Александър Андреев.
По същия начин стои въпросът и с евентуално гласуване по пощата на българите зад граница, много от които са в страни с по-тежки рестрикции от тези у нас. По думите на Андреев това „ще изисква активно участие на избирателите, установяване на адреси, на които да получат документацията и също има нужда от изменения в ИК“.
Отново там е заложено правото на наблюдатели и застъпници да наблюдават непосредствено броенето на гласовете – а не през видео на живо, което също е сред предложенията на обществения съвет.
„ЦИК ще спазва стриктно законът такъв, какъвто е – това е единствената възможност да гарантираме, че никой утре няма да може да обвини държавните органи, че не са гарантирали прозрачността на изборите. Това би било основание за обжалване и оспорване на изборните данни“, подчерта Александър Андреев.
Според него евентуално гласуване по пощата трябва да е предварително, за да се обработват всички бюлетини заедно, но той беше категоричен, че са необходими проби преди този метод да бъде утвърден: „Когато говорим за експериментално въвеждане, това не значи, че резултатите ще бъдат взети предвид при определянето на окончателните“.
Удължаването на изборния ден с цел избягване на струпвания, което беше предложено от кметовете, може да се случи при сегашното законодателство само с изрични искания от отделните РИК и ще бъде до 2 часа. Други варианти отново биха изисквали промени в кодекса.
В началото на срещата президентът Румен Радев подчерта, че се е допитал до кметовете за двудневно гласуване не с цел да лансира своя идея, а за да сподели с тях какви „идеи и предложения“ са постъпили при него.