След трагичния инцидент в шуменското село Хитрино отново изниква въпросът дали хората и институциите са подготвени да реагират в такива ситуации.
Бедствието може да има различни лица – от природни катаклизми до терористичен актове и както се случи в Хитрино – взрив на влакова композиция.
Всяка секунда в бедствена ситуация е решаваща и може да коства човешки животи. Добрата координация и предварителния план за действие са важно условие.
По данни на Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" обучени за действия в бедствени ситуации са 150 хил. ученици, 24 хил. учители и педагози и отделно още 52 хил. възрастни.
Вижте във видеото как може да окажете първа помощ на пострадал:
Според експерта по сигурността ген. Румен Миланов у нас силно се подценява превенцията. По думите му друг проблем е нехайството, което в някои случаи е равносилно на терористичен акт. Той смята, че причина за трагедията в Хитрино е нехайство.
Любомир Каракановски от БЧК смята, че институциите действаха адекватно и организирано в пострадалото село.
Относно кампанията на БЧК, подкрепена от bTV, за набиран на средства за пострадалите в Хитрино, той уточни, че предстои анализ, който ще покаже колко средства са нужни за възстановяване на домовете на хората.