Къде е телефонът ви в този момент и кога за последно погледнахте в него? Изпадате ли в паника, когато ви падне батерията или ако си помислите, че сте го загубили? Колко силна е връзката ви с телефона и пречат ли дигиталните устройства на личния ви живот?
Казват, че новата дрога са смартфоните и наричат тази зависимост номофобия.
В профила ни във „Фейсбук“ ви попитахме колко време можете да издържите без мобилен телефон.
Резултатите показват, че 43% могат да издържат не повече от час, а 57% от отговорилите заявяват, че могат да издържат и ден. Това означава, че у нас този проблем може би не е токова задълбочен, колкото в САЩ или Азия.
Вижте повече във видеото, както и няколко куриозни ситуации, от които става ясно колко вглъбени можем да бъдем, използвайки телефона си:
Данните показват, че потребителите са склонни да приоритизират телефона си пред хората, които обичат, като най-сериозни тези данни са във възрастовата група на младото поколение, което израстна в един вече дигитализиран свят.
Вижте повече във видеото:
49% имат т. нар. синдром заешка дупка – проверяват нотификация и продължават да се ровят в телефона си.
Над една трета от респондентите признават, че прекарват много време с телефона си.
Вижте повече във видеото:
Ако искате да разберете дали и вие сте пристрастени, отговорете честно на въпросите от тази анкета:
Вижте във видеото какво е да си с телефон в ръка денонощно:
Психотерапевтът д-р Ирина Лазарова коментира, че причината за все по-често срещаната ситуация, в която членовете на семействата ровят в смартфоните си, вместо да общуват помежду си, е, че „телефонът предлага нещо моментно по-интересно“.
Основният проблем е, че нямаме достъпни алтернативи, по-скоро хората, които нямат смартфони, са маргинализирани по някакъв начин, каза тя. По думите ѝ проблемът с използването на смартфони е, че трябва някак да се управлява потокът на информация, усещането, че има информация, която може да изпуснеш, също напряга.
Отчужденото семейство е отдавна изследван феномен, има го много преди смартфона, посочи Александров.
По думите му обаче има и хора, за които посещаването на някакво място в реалния свят е смислено дотолкова, доколкото то бъде отразено във виртуалния.
Вижте целия разговор във видеото: