В деня, в който „Репортери без граници” определиха на България унизителното 100-но място в световната класация за свобода на словото, правителството на Пламен Орешарски одобри сътрудничество с Корейската народнодемократична република в областта на медиите.

Според официалното съобщение от „Дондуков” 1, това е една от областите, в които двете страни ще развиват отношенията си. Действително, в актуалната класация за журналистическа свобода, България е по-близо до КНДР (която е на предпоследното 179-о място), отколкото до европейски страни като Норвегия, Швеция, Чехия или Полша (които са в топ 20).

В Северна Корея всички медии са държавни, като съдържанието в тях е изцяло съгласувано с властта. Сайтът на държавната информационна агенция KCNA се радва на голяма популярност в Интернет, но не заради бързите и точни новини, публикувани от севернокорейските журналисти, а заради рядката възможност през XXI век да четеш пропагандни текстове в най-добрите тоталитарни традиции.

От съобщението на правителствената пресслужба не става ясно дали управляващите БСП и ДПС ще споделят опита си в отношенията с независимата журналистика, или колегите им в КНДР ще предоставят на кабинета експертиза в областта на цензурата.

Освен в медиите, България и затворената комунистическа страна ще си сътрудничат още в сферите на образованието (в т.ч. и чрез размяна на стипендианти – отличен шанс за желаещите да се учат на политика или икономика в Пхенян), изкуството, медиите, библиотечното дело, книгоиздаването, архивите и спорта.

Последната област също е любопитна с оглед информациите, че севернокорейски атлети, които не са се представили „достатъчно добре” на международни състезания, са били наказвани с принудителен труд и затвор.

Междуправителствената програма за сътрудничество обхваща периода 2014 г. – 2017 г. Любопитното сближаване между България и КНДР идва на фона на доклада за страната ни, дело на Европейския съвет за външна политика. В представения преди няколко седмици документ се посочваше, че протестите и политическата поляризация у нас са поставили властта в междуанародна изолация.

В резултат Пламен Орешарски до момента почти не се е срещал със западни лидери извън коридорите на Брюксел (където европейските процедури налагат той да присъства).