Обикновен делничен ден в „Токуда". Никой не обръща внимание на мъжа на средна възраст, който излиза от болницата с лист хартия в ръка. Нито той, нито управата на болницата явно са мислели, че ще се стигне дотук. Защото върху документа има „поверително", както са написали юристите на Токуда, предложение, което звучи доста странно - да върнат парите за лечението на съпругата му, срещу което той да престане да обвинява болницата за нейната смърт.

„МБАЛ Токуда Болница София, проявявайки милосърдие, съчувствие и съжаление относно загубата на г-н Писин, желае да възстанови направените разходи по лечението на съпругата му в размер, уговорен между страните", пише в предложението.

Защо от „Токуда" предлагат на този човек пари, само 4 месеца, след като са му поискали хиляди левове, някои от които под формата на дарение, за да лекуват болната му от рак съпруга?

Салко Писин разказа, че според извлечението, лечението на съпругата му струвало около шест хиляди лева, но всъщност са взети доста пари неправилно. Тъй като семейството нямало толкова пари, синът му взел кредит от банката.

Това става след като съпругата му спешно трябва да влезе в болница. Писин избира „Токуда”, защото смята, че в този момент жена му има нужда от най-доброто. Ако трябва след това ще връща кредита цял живот. Плащането започва още със спирането на линейката пред входа.

„Тука винаги всичко е било срещу плащане. Тука никога не е ставало да идваме с направление, винаги сме искали да платим, всъщност нямаме друг избор", каза Салко Писин.

Така съпругата на Салко - Кети, която е в последен стадии на рак на панкреаса, влиза в „Токуда” на 15 декември и излиза на 20 декември. Следва нов прием - на 24 януари и остава в болницата до 31 януари. За трети път жената е приета на 17 февруари и почива на 21 февруари. Но в документите на болницата пише друго:

„Имаме медицински документи, в които пише, че в рамките на 10 дни, тя 4 пъти и изписвана и приемана. Съпругата му обаче не е напускала болницата и леглото си. По документи четири пъти е приемана и изписвана, като са й поставени различни диагнози. В единият случай е описвана като пациент на здравната каса, в другия случай е описвана като частен пациент”, разказа д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването.

Когато болница поиска пари като частен пациент, това не означава, че тя няма да поиска пари и от здравната каса. Тоест, двойно финансиране, двойно ценообразуване.

„Поставени са различни диагнози, но всъщност това са едни и същи симптоми на основното заболяване - рака на панкреаса", добави Кацаров.

Законът за здравното осигуряване е категоричен, че пациентът заплаща единствено потребителска такса и медицински консумативи, които не са платени от НЗОК, ако лечението му минава по здравна пътека и е здравноосигурен.

В писмо до bTV от Столичната здравноосигурителна каса става ясно, че касата наистина е платила за 939 лева за първоначалното лечение на пациента. Констатацията й е, че при първата хоспитализация не е спазен диагностично-лечебният алгоритъм, залегнал в изискванията на клиничната пътека и на лечебното заведение е съставен протокол за неоснователно получени суми за стойността на клиничната пътека.

Анализ на документите показва още, че пациентката е била принудена да заплати всички медицински дейности - изследвания на кръв, консултации с различни специалисти и кръвопреливане.

„Законът за кръвта и кръводаряването изрично забранява търговията с кръв. Тука имаме официален документ, че е плащано за кръв. Друг е въпросът, че това се е превърнало в практика", коментира Стойчо Кацаров.

Попитахме „Токуда" - защо от семейството на пациентката са искани пари по време на лечението на жената в периода на действие на клиничната пътека? Това практика ли е в тази болница? От болницата не застанаха пред камера и изпратиха писмен отговор, който гласи:

„По време на лечението на госпожа Писин в болница „Токуда" няма договор за терапевтично лечение и химиотерапия при онкологични заболявания и не може да се извърши прием по клинични пътеки в това направление. Господин Писин и близките й бяха напълно информирани, че такова лечение може да се провежда само като платен прием."

От болницата обаче не отговарят защо в такъв случай са взели пари и от здравната каса. И отричат да са искали пари за кръв, въпреки наличието на документи за обратното. На този фон, от болницата накарали Салко Писин да направи и доброволно дарение за „Първа хирургия".

„Това беше най-големият рекет. Дават ми два листа след изписването на операцията два листа. В асансьора виждам, че в едното пише „Дарение". Какво да направя? Изписват я с конци, с дренаж. Само преди 2 дена тая същата сестра ми казва, че това не било дарение, а доплащане... нямам представа", разказа Салко Писин.

Отново попитахме болницата - защо при положение, че пациентката заплаща сама лечението си, докато в същото време „Токуда" взема пари и от здравната каса, се налага семейството й да прави допълнително дарение от 350 лева? Отговор няма.

Така се връщаме оттам, откъде започнахме - от „Токуда” предлагат на Салко Писин, който междувременно е пуснал жалби до всички институции, „поверителното" споразумение, в което предлагат да възстановят пари срещу отказ от искове за обезщетения, сигнали, жалби, изявления и декларации.

„Предложението да се възстановят всички пари на господин Писин срещу задължението той да престане с медийните си изяви, според мен звучи като допусната грешка за неправилно взети пари и готовност тази грешка да бъде поправена", каза Стойчо Кацаров.

От болницата казват, че единствената причина, на която е основано това действие е съчувствието към болката на г-н Писин от непреодолимата му загуба, към която били съпричастни.

За Салко обаче парите вече не са никакъв фактор.

„За мене е фактор кой каквото е направил да си носи отговорността. По този начин обществото и хората ще знаят и ще си правят сметката и да си знаят правата", каза мъжът.

От Медицинския одит вече са направили 2 проверки по случая. Поради непълен анализ на документацията обаче, от кабинета на здравния министър е наредена трета проверка. Докато чака резултатите Салко Писин не спира да пише жалби до институциите. Някои му казали, че е луд и го пратили на психиатър. Не, той не е луд. Просто се бори.

* * *

Позиция на болница „Токуда” по повод репортажа на bTV:

Заради изречени лъжи в предаването Тази сутрин на БТВ МБАЛ „Токуда Болница София” предприема незабавни действия за защита на правата си по съдебен ред и ще заведе дела срещу д-р Стойчо Кацаров и г-н Салко Писин.

Изказването на неистини в национален ефир цели да урони престижа и доброто ни име на фона на качествена и цялостна медицинска помощ, оказана на неизлечимо болен пациент в последен стадий на злокачествено заболяване.

МБАЛ „Токуда Болница София” няма да допусне чрез неверни твърдения и откровени инсинуации да се влияе върху обществото и чрез оклеветяване на най-голямата частна единствена японска болница в България да се злоупотребява с правото на сводобен избор на пациентите.

Ръководството на Токуда няма да толерира този и всякакви други опити за безпочвени и необосновани обвинения към лечебното заведение и професионалистите, които денонощно работят в името на човешкото здраве.

МБАЛ „Токуда Болница София” ще използва всички законови мерки, за да защити своята репутация и доброто име на екипа си. Правим това в името на българските граждани и повече от един милион пациенти, които са открили в Токуда Болница надежда, подкрепа и професионализъм.