Един от лидерите на окупацията на Софийския университет, други „ранобудни студенти” и техни колеги стартираха издаването на онлайн списание за Балканите. Проектът се казва Jam Balkan Magazine и според създателите си е „списание за митовете, в които живеем и сами създаваме, за най-различни истории, съвременно балканско изкуство, фотографии, интересни факти, статии и пътеписи”.

В него, освен коментари, статии и анализи на тематика, близка до страните от Балканския полуостров, има ревюта на филми, галерии с фотографии и блог.

„Повечето хора в екипа завършихме миналата година Исторически факултет, където издавахме студентско списание за Балканите. Там имахме и студентски клуб Балканика. Решихме да създадем впоследствие неправителствена организация и да започнем издаването на по-професионално списание за Балканите. Работата по идеята се забави покрай студентската окупация и поради това едва сега представяме проекта си”, разказа пред btvnews Ивайло Динев, който е главен редактор на Jam Balkan Magazine и едно от лицата на окупацията на Софийския университет.

„Мисията ни е да покажем действителността в региона, без насила наложени парадигми, стереотипи и омраза. Живеем на място с много истории и красота, има нужда да им се обърне внимание”, допълва студентът по Културна антропология.

Голяма част от екипа на онлайн списанието взе участие в протестите и най-вече в студентската окупация. По-малка част продължава активното си участие в "Ранобудните студенти".

Ивайло Динев обясни, че в досегашната си работа за студентския клуб и студентското списание, екипът получавал морална и академична помощ от преподаватели от Исторически факултет. „Както сайтът, така и организацията ни засега се издържа на средства от страна на екипа. Сложили сме възможност читатели да даряват средства. Но иначе ще разчитаме основно на кандидатстване по програми и реклама, защото искаме да получим възможност за по-съществени и цялостни изследвания на Балканите, за което ще ни трябват средства и време”, казва Динев.

Ако през първата си година списанието открие своя кръг читатели, генерира покачващ се интерес и осигури финансиране, ще започне да излиза и на хартия. „Пазарът има нужда от балканска тематика. Целта ни е да предоставим на българските читатели едно интелигентно и с маниер описание на Балканите, четиво, в което да научиш интересни факти и истории, които да разказваш, но и да създава естетично чувство, чрез премерен и висок стил. Списание, което да образова и култивира”, убеден е Ивайло Динев.