Централните хали в София отварят врати отново в четвъртък. За по-малко от година беше възстановен историческия облик на сградата, която е част от културното наследство на града. На фасадата е първият герб на София, изработен от Харалампи Тачев по „европейски модел“.

Покритият пазар е оцелял и при бомбардировките, а от външната страна и до днес има следи от шрапнели.

Ремонтирана е и металната конструкция вътре, излята в леярните на Густав Айфел, известният часовник ще заработи отново след повече от 40 години.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Фонтанът на архитект Наум Торбов, открит в чертежите, ще краси своеобразния площад на първия етаж.

Снимка: БГНЕС

Халите ще бъдат достъпни и за пазаруване, и в музейната си част за древна Сердика. 

Строителството на сградата, която се простира на повече от 3200 м², започва през 1909 г., след като проектът на архитект Наум Торбов е избран през 1907 г., и отнема две години.

До края на 40-те години на XX век Столичната община отдава около 170 магазина и сергии в Халите. Наемите и качеството на продуктите са строго регулирани. Интериорът на сградата на Халите е значително променен след 50-те години на XX век и комплексът е затворен през 1988 г., за да бъде реконструиран, модернизиран и отново отворен за Великден през 2000 г., след като 75% от комплекса са придобити от израелската компания Аштром, която инвестира 7 милиона долара в него.

Проектът за ревитализация и реконструкция на сградата, дело на архитектите Константин Антонов и Христо Ганчев, е награден с европейската награда за архитектура и наградата на София.