Цените на жилищата в България растат най-ускорено в Европейския съюз. Това сочат данни Евростат на тримесечна и на годишна база... през третото тримесечие на 2024 г.

Според данните цените на имотите у нас са се повишили с над 16% на годишна база. След България се нареждат Полша с ръст от над 14%, Унгария, Хърватия и Нидерландия.

Националната статистика отчита двуцифрен ръст на цените на имотите за година.

През последното тримесечие на миналата година имотите у нас са поскъпнали с 19,3 на сто спрямо същия перод на предходната година, сочат данните на НСИ. 

На годишна база Българската народна банка отчита ръст в кредитирането.

По-значителен е при жилищните заеми – те са 26,473 млн. лв. и нарастват на годишна база с 29%. Потребителските кредити възлизат на 19, 216 млн. лв. и се увеличават с 11.7%.

За Лъчезар Филипов цените на имотите са високи, но обмисля в бъдеще да купи двустаен апартамент в столицата:  

"Апартамент в центъра - като млад човек това е най-адекватното за моите нужди", казва той. 

Средната цена на двустаен апартамент в столицата е между 170 и 200 хиляди евро в зависимост от района и състоянието на имота. Според кредитни консултанти интересът към имотите е силен, а в същото време купувачите са повече от продавачите:

"За цените на имотите няма добри новини - те продължават да вървят нагоре. Това, което виждаме от началото на годината, по-скоро има задържане. Ниските лихви ще се компенсират, за съжаление, с по-висока цена на имотите", казва кредитният консултант Тихомир Тошев.

Анализаторите на пазара отчитат, че за заем от 200 хиляди лева, който ще се изплаща 25 години със средната за пазара лихва в момента, месечната вноска възлиза на 895 лева. 

"Ръстът на цените на имотите се запазва стабилен, има търсене, имаме си кредитиране, това кредитиране обаче се дължи не толкова на търсенето на домакинствата, колкото на това, че се увеличава средният размер, при който се отпуска един ипотечен кредит, провокирано от ръста в цените на имотите", коментира Десислава Николова, финансов анализатор.

И тъй като имотите са скъпи, често домакинствата взимат и потребителски заем, за да ремонтират новия си дом. При потребителските кредити обаче и лихвите са по-високи – за кредит от 20 хиляди лева за 10 години при средна лихва, вноската за месец е почти 252 лв. 

"Това че растат и доходите ще помага да не расте процентът на необслужените кредити", казва икономистът Стоян Панчев.

Експертите очакват лихвите да останат ниски до края на годината.

Следете всички най-важни теми като последвате btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK