По-скъпо ли ще ни струва трапезата за Бъдни вечер и Коледа тази година? Анализът на цените на Комисията по стоковите борси и тържищата отчита, че съществена разлика от миналата година няма да има.
Причината – че цените на традиционните храни са почти същите, казват оттам. В момента, цената на килограм свинско на едро е 9,92 лв. за килограм при 9,95 лв. за същия период през 2023 г.
При зеленчуците има поскъпване при доматите и зелената салата. При краставиците има лек спад.
Брашното за питката, която традиционно се приготвя на Бъдни вечер, е с около 10 ст. по-скъпо за килограм спрямо миналата година.
Фасулът на едро също е по-скъп. За сметка на това, цитрусите тази година са с по-ниска цена.
На Коледа Румяна Говедарова и съпругът ѝ ще посрещнат у дома свои близки. Жената вече приключва с пазаруването за празниците и изчислява, че трапезата тази година ще е малко по-скъпа.
„Шампион по пазаруване и готвене. Сарми с кисело зеле, тиква, тиквеник, баница с тиква, баница с праз, фасул за Бъдни вечер. За Коледа – кисело зеле с птица, може да е кокошка, може да е пуйка“, казва жената.
По думите на търговци тази година няма увеличение в цените.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Бобът миналата година се продаваше на тази цена, сега пак на същата. А клиентите са 50-60% по-малко“, посочва Георги Лямов.
А в месарския магазин очакват увеличение на оборотите в дните непосредствено преди празника.
„Традиционно за капама избират меса - наденици, свинско, пилешко, телешко. И каймата върви доста. Под кило почти няма, общо взето се взимат по 10 пържоли, по 2 кг кайма и така. На някои им прави впечатление цените, на други – не“, казва Божидар Божков, продавач в месарски магазин.
По килограм боб, кисело зеле, свинска кайма, туршия, продукти за салата и тиквеник, както и цитруси излизат около 75 лева. Стойността спрямо миналата година е почти без промяна, но колко точно е, зависи от традициите в различните семейства.
В момента средната потребителска кошница е на цена 99 лв. при 97 лв. за миналата година, отчитат от Комисията по стоковите борси и тържищата.
„Що се отнася до продуктите, които са проблемни, това е зелето – то е шампион по поскъпване и пак се дължи на климатични условия. Доста по-малка реколта, по-малко предлагане, тук имаме с 51% разлика спрямо миналата година. И като заложим зелето като участник в сармите, ще има сериозно поскъпване“, обяснява Владимир Иванов.
Ако изберете за празничната трапеза и сезонни плодове, те също ще ви струват, колкото миналата година.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK