Православната църква почита паметта на света Екатерина - покровителка на учените, учителите, младите момичета и майките, както и на плодородието, децата и здравето.
Света Екатерина е символ на чистотата, мъдростта и духовната сила.
Имен ден на 24 ноември имат Екатерина, Катя, Кина, Тинка и техните производни.
Според преданието Екатерина е живяла през първите векове на християнството. Родена е през III-IV век в Александрия. Произхожда от знатен и богат род. Екатерина била надарена е с изключителна красота, интелект и добро образование.
Убита е, защото отказва да се отрече от вярата си в Христос. Благодарение на интелекта си изобличава езическите практики на римския император Максимиан. Православната църква канонизира света Екатерина и я почита на 24 ноември като великомъченица.
Денят на света Екатерина в българския народен календар
Народният култ към света Екатерина е най-силно развит в Тракия. Сред българските преселници от Беломорието, както на места в областа около Пирин света Екатерина се почита от хората, за да се предпазят от мишки. Затова и нейният ден е известен също като Мишин празник.
Рано сутринта домакините замазват с кал огнището, за да замажат символично очите и устата на гризачите, така че да не могат да ядат дрехите и посевите. В Източните Родопи и Сакар се вярва, че светицата помага да се избегне треска. Жените не си служат с остри предмети през целия ден, защото ако се порежат, раната няма да заздравее.
В района около Пловдив света Екатерина се осмисля като защитница на децата от шарка. В утрото на празника майките замесват тесто с прясно налята водица и изпичат погача и кравайчета. Погачата раздават между хората за здравето на децата, а кравайчета хвърлят на покрива на къщата за Баба Шарка.
Житие на света великомъченица Екатерина
Житието на света великомъченица Екатерина разказва, че тя е дъщеря на Конт, управител на град Александрия, Египет, по време на управлението на император Максимиан (III – IV век).
Знатната девойка била известна в цялата околност с необикновената си красота и мъдрост. Екатерина получава завидно образование и още на 18 години се отличава с познанията си по философия, поезия и медицина.
На родителите си казва, че ще се омъжи само за онзи, който я превъзхожда по слава, богатство, красота и разум. Ала никой от многобройните богати кандидати за ръката ѝ, не е одобрен.
Майката на Екатерина, тайно изповядваща християнството, решава да изпрати детето си при отшелник, който я посвещава във вярата. Един ден девицата се събужда със златен пръстен на ръката си и така узнава, че принадлежи единствено на Бога.
Екатерина се опитва да убеди император Максимиан, че прави грешка като преследва християните. Него не успява да убеди, но привлича към християнската вяра императрицата и мъдреците, изпратени на свой ред от императора да я вразумят и върнат към езичеството. Императорът ги погубва, а впоследствие те са обявени за мъченици.
Заради непреклонността на Екатерина, императорът нарежда да я хвърлят в затвора. А там младата жена въвежда в християнството всички, които идват при нея. Затова и е осъдена на смърт чрез разпъване на колело. Но колелото се разпада, щом Екатерина го докосва. Поради невъзможността да изпълнят смъртната присъда по най-жестокия за времето си начин, палачите я обезглавяват през 305 г.
Преданието разказва, че ангели отнасят тялото на света великомъченица Екатерина в планината Синай, където през VІ век римският император Юстиниан I основава Синайския манастир “Св. Екатерина”.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK