Държавният бюджет за следващата година вече е готов. До края на този месец по конкретни негови параметри ще бъдат организирани още дискусии със социалните партньори, но по заложените в него основни политики съгласие вече е постигнато. Това заяви в предаването „Лице в лице” премиерът Пламен Орешарски.

Той посочи, че основните цели са насърчаване на ръста и социална защита за най-уязвимите слоеве. „Имаме амбицията да подобрим работата на здравеопазването, имаме иновативни политики в образованието, ще наблегнем на професионалното обучение”, заяви той и даде конкретен пример с натрупването на опит в образованието. По думите му ясно се вижда, че ученици и студенти изостават в практиката и се явяват неподготвени на трудовия пазар.

Орешарски посочи, че очаква дефицит по актуализирания бюджет в края на годината в размер на 2%. Той коментира, че няма изненади в изпълнението и изоставането от плановете, защото така е бил заварен.

Протестът като стимул, Пеевски като грешка

Министър-председателят заяви, че нестихващите протести и причакването му около публични изяви действително имат ефект на допълнителен стимул за работа. Протестите обаче се отразяват негативно на бизнес климата и инвестициите, предупреди той. По думите му те засягат не само работата на кабинета, но и създават усещане за несигурност.

Орешарски коментира и назначаването на Делян Пеевски начело на ДАНС. Той отново призна, че станалото е грешка и заяви, че няма набор от винаги верни решения, а има само грешни в различна степен. „Далеч съм от мисълта, че съм имунизиран от грешни решения. Въпросът е да се минимизират и да се улучват верните решения”, коментира той.

По думите му не се притеснява дали кабинетът ще изкара мандата си до край, а по-важното било това доколко качествена работа ще свърши властта. "Ако ги няма, аз сам ще поискам да се прекрати мандатът. Засега съм оптимистично настроен", заяви той.

„Протестите сами по себе си са изява и признак на демократичност. Не бива да се стряскаме от демонстрации. Всеки ден може да видите хора с плакати, които нещо искат. Въпросът е начина на реакция. Тази година очевидно ще мине под знака на протестите. Въпросът е да има комуникация и реакции. Натрупва се опит, но не е най-важното това за един премиер и да вървят реформите”, обясни Орешарски.

Законови промени

Премиерът обяви още, че предстоят законови промени по отношение на борбата с контрабандата. Задачата на кабинета в това отношение ще бъде не толкова да се съберат приходи, колкото да се сложи спирачка на нелоялната конкуренция.

Орешарски коментира и бежанската криза и заяви, че парите, които страната ни ще получи като помощ от Европа ще са по-малко от сумата, която държавата ни ще похарчи за справянето с проблема.

Вот след вот

Министър-председателят каза още, че не се притеснява от новия вот на недоверие, който ГЕРБ внесе. Според него мотивите са несъстоятелни и партията на Борисов атакува кабинета не принципно, а кампанийно.

Вотът е прибързан, тъй като регионалната политика не дава резултатите още на другия ден, добави той. „Сега виждаме резултатите на една лоша регионална политика през последните четири години”, коментира премиерът и според него обаче може да се води по-активна регионална политика. „Правителствата без изключение са длъжници на териториалното развитие и на балансирания подход”, посочи още премиерът. Той посочи, че има планове за изграждане на връзката София – Видин, което би било предпоставка и за създаване на нови работни места. „Има интерес към разполагане на производствени мощности в този регион, но това само предположения”, добави Пламен Орешарски.

По отношение на предния вот на недоверие за работата на създаденото Министерство на инвестиционното планиране Орешарски коментира, че министерството не е похарчило нито лев повече от нормалното. „За съжаление при предния вот не можахме да направим дебат, защото ГЕРБ решиха да бъдат иновативни в практиките си. Аз отговорих обаче на всичките им въпроси”, подчерта Пламен Орешарски.

Премиерът заяви, че състоянието на здравеопазването в момента не го притеснява, макар, че е лошо. „Здравеопазването е един сектор, който гълта много финансови ресурси и дава незадоволително качество на услугите”, коментира министър-председателят. По думите му задача на правителството е през следващата година да започнат първите крачки в една реформа в болничната помощ, да оптимизиране лекарствата, за да стопираме ръста на цените на лекарства, спешната помощ.