Бежанска вълна от Сирия към България не може да бъде предвидена, заяви пред bTV директорът на транзитния център в село Пъстрогор Антон Илиев. Там на свободен режим пребивават 85 сирийци, 40 от които са преминали нелегално границата на страната само през последните две седмици.

Директорът нарече ситуацията от 50% ръст „малък наплив”, но яснота около това дали страната може да бъде залята от бежанска вълна, от която вече изрази безпокойство вътрешният министър Цветан Цветанов, се оказва, че няма.

„Във връзка със ситуацията в Сирия, има възможност да се увеличат бежанците към България, но колко и как няма как да коментирам”, заяви Илиев. Въпреки факта, че няма данни за това какво може да се очаква, той увери, че страната има капацитета да поеме един засилен поток на бежанци. При необходимост ще бъде изграден и палатков лагер.

Транзитният център, който е за 300 души, в момента е запълнен на около 70% - голяма част от тях са сирийци. Там те пребивават на свободен режим – могат да излизат сутрин и да се прибират вечер. Ако не се върнат обратно, носят съответната отговорност, обясни Илиев. По думите му обаче нямало много такива случаи – 15-20, сред които сирийци, иракчани, афганистанци.

Президентът Росен Плевнелиев увери, че засега ситуацията е под контрол, институциите следят процеса, а страната ни е в постоянна връзка с другите страни от ЕС по въпроса.

Темата ще бъде поставена и по време на предстоящото посещение на държавният глава в Турция. Според прогнозите на Върховния комисариат за бежанците на ООН, броят на сирийските бежанци може да достигне 700 хиляди до края на годината, от които 100 хиляди очаква Турция.

 

Според Държавната агенция за бежанците страната ни има възможност да приеме около 1000 души в палатков лагер в пограничните райони при евентуална бежанска вълна.

Пред камерата на bTV, макар и с гръб, застанаха трима сирийци, които са в страната от няколко месеца. Разказват, че напуснали родината си, защото се страхуват от войната. Пред тях стояла алтернативата да се присъединят или към официалната армия, или към опозицията. Бягството им в страната, в която търсят сигурност, струва между 4000 и 5000 долара.

Издръжката на един бежанец в центъра обаче се оказа тайна за неговия директор, който обясни, че реално управлението било в София, откъдето преминавали всички средства – държавни и от Европейския съюз.