Бум на романтичните и инвестиционни киберизмами с рекордно високи суми през отминаващата година. Това сочи статистиката на ГДБОП.
В дирекцията "Киберпрестъпност" всеки месец има поне една жертва на любовна измама. С уж безобиден чат с непознат започва всяка романтична измама. Така е от години.
През 2022 година ви разказахмеисторията на жена, измамена с над 120 000 лева. Тя залага апартамента си, тегли бързи кредити и изпраща парите на измамника.
През отминаващата година жертвите на романтични измами растат, а загубите им са още по-големи, отчитат от ГДБОП. Потърпевшите са предимно жени от цяла България над 65-годишна възраст.
Расте и броят на инвестиционните злоупотреби. Там сумите са още по-големи и достигат над 2 милиона лева. За разлика от схемите с любов, при които измамниците са основно от Нигерия, тук се действа от чужбина, но чрез кол центрове в София.
Там заблудените са мъже с финансови възможности, докато при романтичните измами става въпрос за самотни дами над 65 години.
"Много рядко имаме мъж, който е пострадал от романтична измама. Продават жилищата си, продават имоти, изтеглят всичките си спестявания, взимат заеми от банки, взимат заеми от роднини, които са в чужбина. Имали сме жертви, които са взимали заем 100 000 лева от роднина, който живее в чужбина", каза началникът на Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП комисар Владимир Димитров.
"Определено расте броят на всякакви киберпрестъпления най-вече поради това, че нашият живот се мести в киберпространството. Съветите са отново – съвременни операционни системи, антивирусни програми, пароли навсякъде различни", добави Димитров.
Според експертите измамите се увеличават, защото животът ни все по-осезаемо се мести в киберпространството.