Коноп, канабис, марихуана - една от най-старите растителни култури в света, използвана в медицината от 5000 години. Канабисът предизвиква положителни емоции, повдига тонуса, отпуска, повишава апетита. Заради тези качества през 20-ти век марихуаната е забранена за употреба по света и определена като наркотик.
Нови изследвания през последните десетилетия се фокусират върху лечебните свойства на древното растение, а пациенти и правозащитници все по-яростно се борят държавите да разрешат употребата на конопа за медицински цели. Доказани ли са ползите или вредите от конопа? Лекарство или дрога е марихуаната?
Целият свят на Анита Борисова се събира в една стая с прозорец и телевизор. Така е от 9 години. Множествената склероза почти напълно обездвижва жената и я оставя безпомощна да се грижи за битовите си нужди. За първи път чува за употребата на марихуана за медицински цели от лекар.
„И тя ми вика: „В твоето състояние може да пробваш едва ли не всичко”. И под всичко имаше предвид марихуана”, разказва Анита Борисова.
Така тя започва да се снабдява с марихуана по нелегални канали и да приема специално приготвено масло от растението. Пие го всяка вечер след хранене.
Анита се интересува от ползите, свързани с употребата на растението и попада на публикации, които твърдят, че канабисът помага на организма да регенерира. Намира доказателства в себе си. Откакто пие канабис, косата й отново започва да расте.
„Главата ми беше идеално гладка. Ако я намажеш с олио, щеше да свети”, казва тя.
Пациентите, които ползват марихуана за медицински цели, се познават. Свързани са в мрежи за взаимопомощ, където си помагат за намирането и приготвянето на канабиса. Христо Калканджиев приема масло от канабис от миналия ноември. Оттогава отново се изправя на крака и започва да помага на съпругата си за семейното ресторантче.
„Три месеца не беше ставал от леглото. Депресията беше жестока. Просто за 3 месеца дума не беше казал, не беше се хранил. Единствено водичка и то трябва да седиш покрай него, за да му даваш с лъжичка”, спомня си Толя Калканджиева.
Безизходицата принуждава семейството да търси алтернативни начини на лечение. Така чрез други пациенти успяват да се снабдят нелегално с масло от марихуана.
Христо не се отказва от конвенционалната терапия - химио и лъчелечение. Последните му изследвания са много добри и семейството вярва, че принос за това има и конопа.
„Не казвам, че има лечение чрез това, но казвам, че има...мечтаеш да се сбъдне оздравяването на близкия. И си готов с всичко да помогнеш, дори с незаконни неща”, казва Толя.
Калоян Янков, който страда от миелоидна левкемия успява да премине само една химиотерапия.
„Започнаха невропатични болки, мускулни спазми, ставни проблеми, които не ти дават да спиш и това беше 3 седмици, в които не бях спал въобще. До момента, в който трябваше да се докопам до маслото, за да мога да си оправя болките, да спя и да ям. Първото ми спане беше 18 часа”, разказва Калоян Янков.
Тъй като не успял да понесе химиотерапията Калоян продължил да се лекува само с конопено олио. Показва ни изследвания, според които състоянието му се подобрява.
През 60-те години на миналия век е открита основната съставка на конопа - тетрахидроканабинол, причиняваща психотропния ефект, както и другата активна съставка - канабидиол. Научни изследвания започват да изучават ефекта на двете съставки върху организма.
Съществуват противоречиви твърдения за ползите и вредите.
Широко разпространени са схващанията, че растението възстановява организма, потиска автоимунните заболявания, отразява се благоприятно в борбата с рака.
След като Калоян изпитва действието на конопа върху себе си, решава да засади няколко стръка. Съседи обаче го издават на полицията.
„Те си ме хванаха, вкараха ме в полицията, преспах там и бях осъден след няколко месеца. По смисъла на закона аз съм престъпник в момента, за това, че искам да живея”, споделя Калоян.
Случаят на Калоян не е прецедент. Преди 2 години дело срещу болен от множествена склероза придоби широк обществен отзвук. На първа инстанция Марин Калчев е оправдан, но на втора съдът решава, че е виновен.
„Първа инстанция се престраши да даде една оправдателна присъда. Като казвам престраши, тя беше подплатена с една тройна медицинска експертиза, но пък последва втора инстанция, където не знам защо тази експертиза не беше зачетена”, обясни Марин Калчев.
Тройната съдебно-медицинска експертиза е извършена от трима доценти в Университетската болница по неврология в София. Заключението на медиците е, че Марин Калчев получава субективно подобрение от употребата на канабис, изразяващо се в намаляване чувството на умора и скованост.
„Съдът подходи творчески в този момент и когато оправда Марин Калчев, като му призна, че той е извършил това престъпление - отглеждането на тези 2 или 3 растения в ситуация на крайна необходимост. Т.е. признава възможността той да се лекува”, каза адвокат Калин Ангелов, от Движение „Промена".
След като делото минало, адвокат Ангелов потърсил контакт със Здравното министерство.
Причината - юристът разчел закона за Наркотичните вещества, че би могъл да даде право на пациентите да се лекуват с марихуана. В него е записано, че може да се използва за медицински цели. Скоро след това обаче започнала промяна на закона и думата „цели" се замества от „изследвания".
„И след тези наши срещи те решиха чисто текстово да ни резнат, за да не може да отидем в съд и да кажем вижте закона, той ни дава право, те не ни дават”, допълни адв. Калин Ангелов.
Така всички хора, които използват канабис, за да подобрят здравословното си състояние може да бъдат преследвани от закона.
„Пациентите може да попаднат и като организирана престъпна група. Но ако някой го хванат с 10 грама трева, най-вероятно ще получи обвинение от прокуратурата от 1 до 6 години. Ако ви хванат с малолетната ви дъщеря, без сериозни проблеми, наказанието е от 2 до 6 години”, коментира още адвокатът.
На Цветница неправителствени организации излязоха на протестен марш в София под наслов „Свобода за конопа". Протестиращите настояха за декриминализация на лечебния канабис и отпадане на наказателното преследване за притежание на канабис за лична употреба.
Медицинската употреба на марихуана е декриминализирана в 11 държави от ЕС.
В Чехия например е създадена Държавна агенция за канабис за медицински цели. В Холандия е създадена Служба за употреба на канабис за медицински цели. Лекарите могат да предписват коноп при болки и мускулни спазми при множествена склероза, гадене, намален апетит, загуба на тегло при рак или ХИВ, неподдаваща се на лечение глаукома. Службата подчертава, че изготвеният списък не е резултат от клинични проучвания, а от лекарски наблюдения.
„Навсякъде е регулиран по някакъв начин и хората се занимават с това да получат добре сертифициран продукт, с ясно съдържание, проверен да няма плесени, бактерии”, обяснява докторът по биология Юлиян Караджов.
В доклад на Националния център по опазване на общественото здраве и анализи се съобщава за научни данни, според които канабидоидите са ефективни при предизвикано от химиотерапия повръщане, намаляване на болката, повишаване на мускулния тонус. Според документа тетрахидроканабинолът показва антитуморни ефекти върху различни видове рак.
Докладът предупреждава за нежелани реакции като панически атаки или повишена тревожност. Националният съвет по наркотични вещества моли националните консултанти за становища.
Националният консултант по нервни болести академик Иван Миланов обяснява, че канабисът не може да излекува множествената склероза.
„Като говорим за подобрение на симптомите, едното е повишен мускулен тонус, донякъде може би за болки, за нарушение на уринирането. Това е известно облекчение, което може да се постигне и с други медикаменти. От медицинска гледна точка няма никаква причина да се легализира канабис, защото няма причина да смятаме, че канабисът ще помогне повече от нещо друго”, категоричен е акад. Иван Миланов.
Той обяснява, че облекчаването на симптомите е свързано с тясната връзка между нервните заболявания и емоциите.
„Не е достатъчна причина, защото то е все пак временно подобрение. Вярно, облекчение някакво е за пациента, но е все едно да му кажеш пий по 3 ракии, за да си емоционално по-спокоен. Винаги трябва да се слага на кантара от една страна ползите, от друга вредите”, допълва акад. Миланов.
Отрицателно становище дават и двама национални консултанти по медицинска онкология - доц. Димитър Калев и проф. Асен Дудов.
И според двамата канабисът не лекува рак. Проф Дудов изтъква, че канабиноидите биха могли да подобрят качеството на живот на онкоболните, но те нямат преимущества пред използваните в момента лекарства, но подчертава, че имат неблагоприятни странични влияния.
В становището е записано, че хората, които страстно защитават класическия прием на канабис чрез пушене, обикновено „просто искат узаконяването на определена форма на наркомания”.
"В моята практика съм имала случаи на включително еднократна употреба, не системна, а епизодична. Разгръщат такава психоза. След лечение няма признаци на болестта, спираме лечението и след няколко дена или месеца, симптомите се връщат”, обяснява доц. Мая Стоименова, началник на Клиниката по психиатрия.
В становището е записано, че има пряка връзка между употребата на канабис и отключването на шизофрения. Учени през 2010 година изследват над 6000 души и установяват, че активните съставки на канабиса повишават риска от психози със 70%.
Друго международно изследване показва, че пушенето на марихуана увеличава развитието на шизофрения с 40%. Друго изследване сочи, че 27% от пациентите с шизофрения са злоупотребявали с канабис повече от 1 година.
„При употреба на марихуана и то най-вече в ранна и младежка възраст до 20 години, което е много интересно, че в по-късна възраст вече няма отключване на такава болестна симптоматика или по-рядко”, допълни доц. Стоименова.
Тя изтъква изменения в познавателните способности на хората, които употребяват канабис - нарушение на концентрацията, паметта, реакциите. Докладва и за намалена сексуална активност, особено при мъжете.
„Така или иначе, ние не можем да се изолираме от другите страни. И в Европа, и в Америка, вървят към легализация. Може би и ние трябва да помислим за това, а не да се маха с ръка и да казваме няма такова нещо”, коментира доц. Соня Тотева.
Психиатърът доцент Тотева е сред нарколозите с най-богат опит у нас. Променила мнението си миналата година при участие в експертна група към ООН, когато имала възможност да разговаря със световноизвестни учени.
„Конкретно шизофрения рядко се отключва. Там диагностиката на това заболяване е доста сложна. Обикновено се отключват други психози, които наподобяват донякъде на шизофренно разтройство, но не са шизофрения в клиничния смисъл на думата”, обясни доц. Тотева.
Според медиците най-голямата вреда, която декриминализирането на марихуаната би нанесла, е посланието към младите хора, че конопът е полезен. Националният съвет по наркотичните вещества реши да не разрешава употребата на коноп за медицински цели.
„Продукт под формата на марихуана, цигара за пушене? Това не е стандартизирано и по никакъв начин не може да бъде одобрено. Той не може да се дозира. По какъв начин може един лекар да предпише - половин цигара, една цигара, едно дръпване, две дръпвания? Затова нашите национални консултанти настояват да се правят клинични проучвания и да се предписват медикаменти”, каза Светлана Йорданова.
Фармацевтичните компании вече правят клинични проучвания на медикаменти, които съдържат съставките на конопа. Лекарството има разрешение за употреба в Австрия, Германия, Исландия, Испания, Италия, Чехия, Швейцария, Швеция и Великобритания за повишаване на мускулния тонус при пациенти с множествена склероза.
„Няма разрешително за употреба в България, но не защото България е забранила или е имала възражение по разрешителното за употреба, а защото притежателят на разрешително за употреба не е поискал това”, обясни д-р Любина Тодорова от Изпълнителната агенция по лекарствата.
Тъй като нямат друга алтернатива, пациентите настояват да им бъде дадено правото на избор при лечение, независимо от мнението на медиците. Точно този аргумент ще изтъкнат адвокатите на осъдения у нас Марин Калчев пред съда в Старсбург.
„Правото на личен живот и дали всъщност държавата има право да се намесва в това право, като очевидно не носи негативни последици за останалите”, каза адвокат Калин Ангелов.
„Искам битовите си неща поне да мога да оправям. Не да викам „искам това, искам онова, почеши ме там, обърни ме наляво, обърни ме надясно...Да нямаш нормалните жизнени функции и да разчиташ на този и на онзи. Това е ад. Повярвайте ми, ад под небето”, споделя Анита Борисова.