„Предложихме план, с който да опитаме да излезем от политическата криза като премахнем системните предпоставки за нея. Те са нереформираните прокуратура и служби. Те рушат доверието от гражданите“.

Това обясни Божидар Божанов от ПП-ДБ след срещата на групата с президента Румен Радев.

Вече втората по сила група в Народното събрание поиска забавяне при връчването на втория мандат за съставяне на правителство.

Какъв е „планът“ на „Продължаваме промяната – Демократична България“?

„Ще предложим декларация в Народното събрание. С нея парламентът ще декларира съгласие за седем основни закона и решения – Закон за съдебната власт, избор на ново ръководство на Антикорупционна комисия, Закон за подаване на сигнали, промените в Наказателно-процесуалния кодекс, избор на нов омбудсман, Закон за личния фалит и тестове за интегритет в службите“, уточни Божанов.

Едва след гласуването на законодателните промени да се пристъпи към връчването на втория мандат и съставяне на правителство, предлагат от ПП-ДБ. 

„Ако има съгласие по това, ние ще можем да се обърнем към президента и да кажем, че има мнозинство, което след приемането на тези закони, може да излъчи правителство“, добави той.

 

„Ако декларацията не бъде подкрепена, ще върнем мандата. Ако бъде подкрепена, трябва да проверим има ли наистина мнозинство. Времето за изпълнение ще бъде около 3 месеца“, подчерта Божидар Божанов.

Според него подкрепа ще се иска от всички и ще се търси широко мнозинство. За избора на ново ръководство на Антикорупционната комисия са необходими 160 народни представители.

"Декларацията за излизане от политическата криза с цел формиране на мнозинство в 50-то НС за приемане на закони и решения" ще бъде изпратена до депутатите днес и ще бъде внесена в близките дни.

Тя включва няколко точки:

  • "Да гарантираме справедливи съд и прокуратура (Закон за съдебната власт),
  • Да защитим добросъвестните хора, изпаднали във финансови затруднения; (Закон за личния фалит),
  • Да могат да се подават сигнали срещу корупция без страх от репресии (Закон за защита на сигналоподателите),
  • Да приемем правилата и избор на членове на Комисията за противодействие на корупцията (КПК),
  • Да приемем поправки срещу незаконното подслушване и следене,
  • Да изберем нов Омбудсман,
  • Да направим първи стъпки в реформа на службите, чрез въвеждане на полиграф".

Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков беше категоричен, че ако мандатът им бъде връчен тази седмица, той ще бъде върнат веднага неизпълнен.

„Подкрепяме колегите от „Демократична България“ за тази декларация. Скептични сме за нейното приемане. Само декларацията не значи нищо. Истинският тест е реалното гласуване. Какъв е смисълът да се предлагат министри, ако няма работещ антикорупционен орган. Декларацията няма да промени нищо. Искаме реални реформи. Казваме – гласувани закони, а след това правителство“, подчерта Петков.