„Тази книга е по-различна от всичко, което съм писал досега. В нея се опитвам да зачекна нещо много важно – свързано е със сътворението на човека и с промяната, която се случва у хората“.
Това сподели в „Тази сутрин“ писателят и общественик Радослав Бимбалов за новата новата си творба „Ти, подобие мое“.
„Може да кажем, че тя донякъде е антиутопична, защото разказва за нашето общество, което в един момент приема състраданието за недъг и започва да го преследва. Всички сюжетни линии в книгата са разказани от самия Създател, което е малко по-различният елемент в тази книга, което предполагам, че ще създава и дискусии. Това Бог да говори за хората – не е много типично“, коментира Радослав Бимбалов.
„Специално в тази книга има смисъл Създателят да говори какво се е случило през последните два-три века с човеците и как по-еволюционен път ние сме станали малко по-дебелокожи“, посочи още той.
Според писателя хората драстично са променили своята среда – особено през последния век, когато технологичната революция драстично е променила всичко в нас и около нас.
„Може би ценното е изводът, до който ще стигне всеки един в края. Няма да го издавам, но ми се струва, че след като човек прочете тази не малка книга и преодолее всички чувства, които се надявам да избухнат във всеки читател, ще стигне до най-важния извод – че в крайна сметка това, което ни прави хора и ни държи като общество, е умението да изпитваме съпричастност“, коментира Радослав Бимбалов.
„В момента ние живеем в общество, в което си опитваме да налагаме нови норми и съпричастността трябва да бъде контролирана“, обясни още той.
Различното с антиутопии в „Ти, подобие мое“ е, че действието се случва в настоящето, а не в бъдещето.
Какво още коментира писателят Радослав Бимбалов – чуйте във видеото.