Управляващи и опозиция се обединиха срещу обратния прием на мигранти от Западна Европа. Парламентът задължи кабинета да не подписва двустранни споразумения. Правителството трябва да внесе в Народното събрание и позиция за общо решение на проблема в Европейския съюз.

Първоначално дискусията за мигрантите започна на висок тон.

„В резултат ни липсата на ясни решения на държавните органи и институции в България се ширят всякакви страхове, манипулации, инсинуации и внушения. Като започнем от това, че кацат нощем самолети на Безмер и стигнем до това, че случващото се в Странджа в резултат на желанието да се настаняват мигранти в пояса на границата с Турция, това го говори българският народ, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.

Удивително ми напомня канцлерът Меркел на вас, обърна се премиерът към Корнелия Нинова.

„Със същите трикове я вкараха нея в тази процедура, както вас с козичките. Много мощна хибридна атака, ако си спомняте, даваха Средиземно море – едно малко детенце удавено, което стоеше на брега, хванаха я медиите канцлера Меркел и тя каза” Трябва да ви спасим, елате”. По същия начин ваши депутати ви заведоха в едно село, където има карантина, има чума, мие да галите козичката.

За да намали напрежението в залата,премиерът призова за почивка и парламентът да се обедини около общо решение – правителството да не може да подписва каквото и да било по въпросите с миграцията без да има мандат от парламента.

Борисов се яви на парламентарен контрол, за да отговаря на въпроси за миграцията, поставени от лидера на БСП Корнелия Нинова.

Ако БСП бяха останали още малко на власт, щяха да имат 60 хил. мигранти и те щяха да са виновни, каза още премиерът. 

„Има един безспорен факт – към този момент България е единствената страна в Европейския съюз, която се е справила с мигрантите и е дадена за пример”, обяви Борисов.

От БСП пък предложиха парламентът да възложи на МС да приеме решение срещу обратното приемане на мигранти в България, включително срещу сключването на двустранни споразумения с други държави членки на ЕС.

Помирение и събиране на позициите на управляващи и опозиция дойде след 40-минутна среща с лидерите на всички парламентарни партии в кабинета на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева.

В пленарна зала управляващи и опозиция приеха обща позиция, с която забраняват на Министерския съвет да подписва двустранни споразумения за обратно приемане на мигранти.

По време на дебатите стана ясно, че и вчера е имало запитване до правителството за приемане на мигранти от Италия, което е получило отказ.