Изпълнението на Маастрихтските критерии е бил основният момент в позицията на България на приключилия Европейски съвет, обяви пред журналисти в Брюксел българският премиер, който изказа съжаление, че много малко страни ги спазват.
След като вчера Бойко Борисов се „поскара малко на държавите, които само искат пари от Германия”, а не спазват критериите от Маастрихт, днес министър-председателят заяви, че е безотговорно към следващите поколения да се нарушава „основното германско правило - колкото изкарваш, толкова да харчиш”, както и растежът да не бъде за сметка на повишаване на дълга.
„Да, това са теми, които касаят еврозоната, но ние като държава в предприсъединителните договори сме казали, че един ден, някога, ще влезем в еврозоната,” коментира Борисов.
Министър-председателят посочи също, че 90% от българския банков сектор принадлежи на големи чужди банки и затова според него не е редно, когато се обсъждат параметрите за дейността и наказанията на банките, да не присъстват български представители. Въпросите как точно ще бъде осъществяван банковият надзор в еврозоната, какви ще бъдат правата на Европейската централна банка и дали ще има еврокомисар по финансите, обаче ще бъдат решавани през 2013 г.
На този Съвет не бе подкрепено предложението на Берлин, Еврокомисията да има право на вето над националните бюджети, а проектът за обща данъчна полiтика бе отложен за неопределено бъдеще.
На срещата на върха българският премиер поставил пред колегите си и въпроса за Шенген като подчертал, че страната ни изразходва средства за овладяване на бежанския поток, изпълнявайки задълженията на Шенгенското споразумение.
„Харчим много пари за бежанците, които в момента влизат в България, по лагерите. Пожелах им на европейците да бъдат спокойни. Но не е честно това отношение към България при изпълнени 100% на всички критерии, да посрещаме голяма част от бежанската вълна, при положение, че и ЕК все още не е подписала договор за екстрадиране с Турция, това създава огромни проблеми на България,” заяви Борисов.